Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Господинов: Безчувствеността и бездарието са част от националната ни катастрофа

Снимка: БГНЕС

"Усещането за общност ни различава от италианците. Италия е една страна, връщаща се към живота след Covid-19, след като е преминала през ужаса. И там знаят, че са постигнали всичко заедно. Панаирът на книгата в Торино отчете небивало посещение". 

Това сподели пред БНР Георги Господинов, който преди броени дни спечели най-престижната италианска награда за литература "Премио Стрега Еуропео". Той е първият българин, удостоен с отличието, и първият писател от Източна Европа, който го получава.  

Според него "изходът за нас, българите, е да си говорим, да минем отвъд агресията". 

"Не знам как се постига това. Вярвам, че хората, ако си говорят, това би помогнало да излезем от кризата... Можем да се обединим около това, че животът е по-ценен от смъртта, че е ценно децата ни да ходят на училище, че животът на родителите ни е ценен. Всичко опира върху избора между живота и смъртта. Ние не си даваме сметка колко малки крачки са ни довели до това да сме най-тъжното място - огромен брой катастрофи и агресия по пътищата, ниска функционална грамотност в училището, ниска емоционална грамотност, много махане с ръка "абе, карай да върви". 

В предаването "Нещо повече" писателят допълни: 

"Много е важно човек да е четящ, чувствителен, емпатичен. Безчувствеността и бездарието убиват, те са част от националната катастрофа. Чувствителността е част от националната сигурност, защото ако изповядваш его-философията, това е смъртоносно".  

Интервюто с Георги Господинов можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40
 Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Цялото ми семейство високо цени Българското национално радио

"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28