Независимо дали съзерцаваме маслен натюрморт с деликатна дантела и разцъфнала хортензия с хиляди мънички цветчета или се възхищаваме на сблъсъка между петна и текстури в някой от майсторските ѝ акварели, Елена Стоева ни поднася пиршество за сетивата, което избухва под формата на вдъхновение и възторг, казват за майсторката на четката критиците.
„Натюрморт с облаци за после. Сега е още лято“ – това хайку е любимото на художничката Елена Стоева в книгата ѝ „Виж“, събрала последните ѝ картини и стихове.
„В книгата са включени повече картини, отколкото са в изложбата. Аз всъщност отдавна, не мога да кажа, че пиша, но много думи имам в главата и често става така, че когато започна една картина, тя ми се появява първо като идея, идеята е свързана с думи и с образ едновременно, при мен винаги има връзка с думите“, БНР Елена Стоева.
Хайку е като поемането на глътка въздух, времето за едно мигване, времето за един поглед. За падането на едно листо, си добавям аз“.
В изкусната си живопис Елена Стоева този път преплита характерните за нея и добре познати на почитателите ѝ чувство за хумор и радост от живота с изяществото и минимализма на изтока, казват познавачите на нейното творчество. И допълват, че поезията в картините на художничката може да бъде открита навсякъде – в птичата песен, в следите в снега, в първата пъпка на пролетта и последното есенно листо, а в някои от творбите ѝ тя е жест или символ, докато в други е лавина от цветове.
„Природата присъства в моето творчество, защото съм в непрекъснато състояние на възторг пред природата. Много ми харесва да наблюдавам годишните времена, живота на птиците. Аз живея на такова място, че непрекъснато наблюдавам птиците над река Янтра. На прозореца си отглеждам местните синигерчета. Вдъхновението идва от различни места. За различните хора е много специфично и различно. Аз имам една голяма обич към природата, много я следя, много живея в нея. Като стана и виждам мъглата над Янтра, която плъзва или която е обхванала целия град. И силуетите на дърветата. Имам си едно дърво, то е много красиво, отвъд моста. Една чапла живее точно срещу мен на един клон, две години вече, сега са двойка. Много е интересно, страхотно е. Много ми харесва да гледам природата“, допълни за "Хоризонт".
Думите на Достоевски „красотата ще спаси света“ са се превърнали в постулат, но в тях има и много надежда в днешните трудни пандемични времена. Душите са изтерзани, ежедневието е критично, а изкуството се превърна в лекарство.
„В състояние на генерален стрес, втора година минава, в абсолютна неяснота за бъдещето, несигурност има през цялото време – това е най-много, което клати хората, те не са спокойни, не са устойчиви. Аз си мисля, че в тези времена много са важни основните ценности, много е важно човек да намира красивото наоколо, важно е посланието на творците. Независимо от времената, наблюдавам, че много хора се отвориха към изкуството, които преди не са имали време. Сега забелязвам много голям интерес към изкуството. Това е нещо куриозно, което се случи по време на пандемията. Много хора прорисуваха, много хора прописаха. Посланието на „Виж“ е точно това – виж как падат листата, виж как изгрява слънцето. Повечето хора вървят и си гледат в краката и гледат, но не виждат. Това е посланието – виж, наистина виж“, споделя великотърновската художничка Елена Стоева.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..