Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живописните платна на Елена Стоева са изложени в галерия „Tea Alba“

В книгата "Виж" тя събра свои хайку произведения

Елена Стоева показва свои произведения
Снимка: Здравка Маслянкова

Красотата на природата, мигът на падащия есенен лист, поемането на глътка въздух, вълнението от песента на птиците представя в картините си великотърновската художничка Елена Стоева. В софийската галерия „Tea Alba“ до 6 ноември Елена Стоева гостува с изложбата си „Хайку“ и издаде книга, в която до всяка от картините си публикува и авторска поезия.

Независимо дали съзерцаваме маслен натюрморт с деликатна дантела и разцъфнала хортензия с хиляди мънички цветчета или се възхищаваме на сблъсъка между петна и текстури в някой от майсторските ѝ акварели, Елена Стоева ни поднася пиршество за сетивата, което избухва под формата на вдъхновение и възторг, казват за майсторката на четката критиците. 

„Натюрморт с облаци за после. Сега е още лято“ – това хайку е любимото на художничката Елена Стоева в книгата ѝ „Виж“, събрала последните ѝ картини и стихове.

„В книгата са включени повече картини, отколкото са в изложбата. Аз всъщност отдавна, не мога да кажа, че пиша, но много думи имам в главата и често става така, че когато започна една картина, тя ми се появява първо като идея, идеята е свързана с думи и с образ едновременно, при мен винаги има връзка с думите“, БНР Елена Стоева.

Елена Стоева, проф. Пламен Легконступ и Николай Стоев      Снимка: Здравка Маслянкова

Хайку е като поемането на глътка въздух, времето за едно мигване, времето за един поглед. За падането на едно листо, си добавям аз“. 

В изкусната си живопис Елена Стоева този път преплита характерните за нея и добре познати на почитателите ѝ чувство за хумор и радост от живота с изяществото и минимализма на изтока, казват познавачите на нейното творчество. И допълват, че поезията в картините на художничката може да бъде открита навсякъде – в птичата песен, в следите в снега, в първата пъпка на пролетта и последното есенно листо, а в някои от творбите ѝ тя е жест или символ, докато в други е лавина от цветове.

Природата присъства в моето творчество, защото съм в непрекъснато състояние на възторг пред природата. Много ми харесва да наблюдавам годишните времена, живота на птиците. Аз живея на такова място, че непрекъснато наблюдавам птиците над река Янтра. На прозореца си отглеждам местните синигерчета. Вдъхновението идва от различни места. За различните хора е много специфично и различно. Аз имам една голяма обич към природата, много я следя, много живея в нея. Като стана и виждам мъглата над Янтра, която плъзва или която е обхванала целия град. И силуетите на дърветата. Имам си едно дърво, то е много красиво, отвъд моста. Една чапла живее точно срещу мен на един клон, две години вече, сега са двойка. Много е интересно, страхотно е. Много ми харесва да гледам природата“, допълни за "Хоризонт". 

Елена Стоева и проф. Пламен Легконступ    Снимка: Здравка Маслянкова

Думите на Достоевски „красотата ще спаси света“ са се превърнали в постулат, но в тях има и много надежда в днешните трудни пандемични времена. Душите са изтерзани, ежедневието е критично, а изкуството се превърна в лекарство.

„В състояние на генерален стрес, втора година минава, в абсолютна неяснота за бъдещето, несигурност има през цялото време – това е най-много, което клати хората, те не са спокойни, не са устойчиви. Аз си мисля, че в тези времена много са важни основните ценности, много е важно човек да намира красивото наоколо, важно е посланието на творците. Независимо от времената, наблюдавам, че много хора се отвориха към изкуството, които преди не са имали време. Сега забелязвам много голям интерес към изкуството. Това е нещо куриозно, което се случи по време на пандемията. Много хора  прорисуваха, много хора прописаха. Посланието на „Виж“ е точно това – виж как падат листата, виж как изгрява слънцето. Повечето хора вървят и си гледат в краката и гледат, но не виждат. Това е посланието – виж, наистина виж“, споделя великотърновската художничка Елена Стоева.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17