Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Таня Доганова - Христова 20 години ръководи хор „Йоан Кукузел Ангелогласният”

Тя твърди, че Йоан Кукузел е първият български композитор

Таня Доганова - Христова
Снимка: Славена Илиева

Книгата на Таня Доганова - Христова "Трънливият път към славата" с подзаглавие „Истината за Камерен ансамбъл Йоан Кукузел“ ще бъде представена на 1 ноември от 19 часа в Сити Марк Арт Център в София.

Разговор среща по покана на Анатолий Радев и Дария Василева от школа ArtExtreme  Снимка: Славена Илиева

"Не мога да не кажа от кога постепенно научих не едно, а много неща за Кукузел, но когато бях само в първи курс си позволих да стана и да кажа, защото не мога търпя нещо, което не е съвсем вярно, че първият български композитор е Йоан Кукузел, това го направих в час по история на българска музика, защото беше казано, че Добри Чинтулов с революционните песни е първият композитор, но аз смело заявих това и от тогава до преди няколко години съм непрекъснато в обсега на една група хора, която трудно може да признае, че Йоан Кукузел е първият български композитор", каза за БНР Таня Христова-Доганова, голям български диригент и кинорежисьор. Създава и 20 години ръководи единствения по рода си български мъжки камерен хор за старинна църковна музика „Йоан Кукузел Ангелогласният”.

Книгата на Таня Доганова - Христова „Трънливият път към славата“  Снимка: Славена Илиева

Желаейки да се откъсне от светските грижи и да служи на Господа в безмълвие, Йоан Кукузел тайно избягал и се укрил в Светогорския манастир "Св. Атанасий". Представил се за неук пастир и игуменът му поверил манастирското стадо. Един ден подвизаващ се наблизо монах видял дивно чудо: пеещ пастир и кози, които не пасели, а го гледали, сякаш се радвали на ангелското му пеене. Въпреки настояванията на императора, който научил къде се намира, Йоан останал в манастира. Там той създал своите безсмъртни произведения: "Полиелей на българката" (посветен на майка му), "Антиксантари", "Голямото исо", "Херувимска песен" и други.

Представяне и дискусия за филма на Таня Доганова „Ангелогласният“ Снимка: Славена Илиева

Авторът на книгата „Трънливият път към славата“ Таня Доганова-Христова  сподели в интервю за "Нощен хоризонт“, че през годините се е сблъскала с много трудности и обвинения.

Многобройните плочи от неуморения труд на Таня Доганова  Снимка: Славена Илиева

"Не веднъж, не искам да си спомням, ме водеха на едно или друго място да обяснявам защо е тази религиозна пропаганда, защо съм се захванала с нея защо съм извикала и поканила възрастни, млади, че съм казала по целия свят, че  ще запозная всички българи да знаят да се гордея какво значи българска музика българското име Йоан Кукузел". Обвиняваха ме дори, че ще разваля международните отношения с Гърция. Имам документи, писмени документи, но аз не съм ги цитирала, освен че ги споменах, защото ме обиждат, но аз знам, че Йоан Кукузел е българин и не може да бъде друго".

Разговор среща по покана на Анатолий Радев и Дария Василева   Снимка: Славена Илиева

Таня Доганова- Христова се среща с публиката   Снимка: Славена Илиева
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божидар Златков и Николай Ангелов Иванов

За първи път в ефира на БНР народният изпълнител Божидар Златков изпя песента "Деведжии"

Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..

публикувано на 23.02.25 в 06:00
Историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“

За първи път Столичната община организира възстановка, посветена на делото на Васил Левски

По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...

публикувано на 23.02.25 в 05:24

Моноспектакълът на Димитър Николов „Момо или животът пред теб“ ще се игаре на пловдивска сцена

Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов -  „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..

публикувано на 23.02.25 в 05:00
Инициативата - Баба Марта бързала, мартенички вързала във Велико Търново

Мартенички с кауза от хора в неравностойно положение

Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..

публикувано на 22.02.25 в 07:10
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52

Григор Паликаров дирижира "Фалстаф" от Верди в Софийската опера

"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..

публикувано на 18.02.25 в 15:08
 Катя Кремзер

Поетесата Катя Кремзер: Главното в поезията е тя да ни въздейства, да има какво да ни каже

Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..

публикувано на 18.02.25 в 12:46