На 12 юни в най-известната австрийска католическа катедрала "Св. Стефан" във Виена при изключителен интерес се състоя концерта на световнопризнатия български камерен ансамбъл “Йоан Кукузел-Ангелогласния". Хоровата формация се представи под диригентството на Кристиан Попов и бе възнаградена с възторжени аплодисменти от публиката. Тази тържествена проява бе част от заключителните събития в съпътстващата културна програма във Виена по повод края на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз.
От българска страна официален гост на събитието беше министърът на културата Боил Банов. Той направи кратко обръщение към присъстващите като сподели, че е подготвил предварително реч, която междувременно се е отказал да произнесе. Това свещено място - катедралата “Св. Стефан“, и изпълнението на прочутия български ансамбъл “Йоан Кукузел-Ангелогласния“ не предопределят тук да се говори за политика, заяви министърът. Изкуството на тези творци е истинското послание, което достига до хората.
Изборът на катедралата като място за концерта беше изключително удачен и ефектен като цялостна атмосфера и акустика. Този внушителен, великолепен католически храм е сред символите на Австрия и сред най-големите забележителности, разположени в сърцето на столицата Виена. Изграждана в продължение на столетия, катедралата придобива сегашния си вид, издържан в готически стил, през 1511 година. Интериорът на сградата е изумителен и изобилства от произведения на изкуството - има множество олтари, параклиси, крипти и дърворезби.
На 12 юни катедралата “Св. Стефан“ във Виена бе един действително достоен подиум за изява на възхитителните, талантливи български музиканти от прочутия ансамбъл “Йоан Кукузел-Ангелогласният“. Под ръководството на диригента Кристиан Попов хорът, изпълняващ старинни ортодоксални песнопения, представи най-хубавото от своя репертоар - вълнуващи творби от различни епохи като “Полиелей на българката“, “Възкресени“, “Терирем“, “Господи помилуй“, “Многая лета“ и др. Силно впечатляваща бе реакцията на публиката, включваща предимно австрийски и чуждестранни гости, която още при първите пасажи на “Отче наш“ от Николай Кедров се изправи и изслуша почтително цялата творба на крака. В края на концерта последва дълъг аплауз и два биса, а присъстващите споделяха своето възхищение от изпълнението на ансамбъла и красотата на православните песнопения.
За слушателите на предаването “Алегро Виваче“ на програма “Хоризонт“ на БНР посланикът на Република България в Австрия д-р Иван Сираков обобщи културните събития, организирани от българското посолство във Виена досега като съпътстваща програма на Българското председателство, съобщи за предстоящото символично "предаване на щафетата" на Австрия, която поема от 1 юли председателството и обяви последния от заключителните концерти, организирани тук – на 25 юни в Akademietheater във Виена братя Владигерови ще изнесат концертна вечер с джаз изпълнения. Ето какво сподели посланик д-р Иван Сираков:
“През шестте месеца на Българското председателство посолството във Виена организира над 35 културни съпътстващи събития. Беше огромно натоварване за нас, но с подкрепата на БКИ “Дом Витгенщайн“ успяхме да осъществим тези мероприятия. Незабравим за нас ще остане концертът на формацията “Quattro Piano+“ през януари 2018 г. в двореца “Ешенбах“ във Виена, който постави началото на нашето Председателство тук. Незабравим бе и заключителният концерт на ансамбъл “Йоан Кукузел-Ангелогланият“ на 12 юни в катедралата “Св. Стефан“. Този католически храм е изключително престижно място с прекрасна акустика. Събитието бе уважено от гости на високо международно политическо и дипломатическо ниво. Големи са очакванията и интересът и към последния концерт – джаз вечер на 25 юни на формацията Wladigeroff Brothers & Band, която има авторитетно име сред артистичните среди тук. Този тип музикална вечер австрийците наричат “mal anders“ – нещо по-различно или от друг поглед. Изброявайки събитията досега, ще спомена и състоялото се при огромен интерес през месец май бляскаво модно шоу “Diffusione della Rosa“ на дизайнерката София Борисова в залата на емблематичната сграда на виенското кметство. Организирахме също така десетки интересни изложби на български творци, както и изложба, посветена на влиянието на австрийската архитектура върху българското градоустройство. От съществено значение за нас бяха и редица дискусионни срещи, проведени в цяла Австрия, на които обсъждахме ролята, приоритетите и целите на Българското председателство. Разбира се, по време на заключителните мероприятия включваме и "предаване на щафетата“ на австрийските ни колеги, които поемат Председателството след нас. На 21 юни посолството организира среща на посланиците на ЕС в присъствието и на австрийския федерален министър по европейските въпроси, културата, изкуството и медиите Гернот Блюмел, на когото символично предаваме едно чукче, с което да поема Председателството. Тържествената церемония е на 30 юни в района Шладминг на планината Планай, провинция Щайермарк, и ще се състои в присъствието на българския премиер Бойко Борисов и австрийския канцлер Себастиян Курц – така България ще предаде официално Председателството на Съвета на ЕС на Австрия.“
Интервюто с посланик д-р Иван Сираков и изпълнение на ансамбъл “Йоан Кукузел-Ангелогласния“ може да чуете в звуковия файл.
"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа. Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят. Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" . "..
Утре – 23.01, ще се проведе конференцията "Момичета с мисия: Образование". Регистрацията за нея е безплатна. Организира се от издателство "Ентусиаст" и от Френския културен институт. Това събитие е вдъхновено от книгата "Жени, лишени от търпение" на Джаили Амаду Амал , разказа пред БНР Сиана Колибарова, издателство "Ентусиаст". "Бяхме..
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..