Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Геновева Петрова: Преобладаващата част от обществото е против легализирането на гей браковете

Разногласията за еднополовите връзки

Валентина Георгиева: Решението на Конституционния съд за понятието „пол“ е притеснително

Снимка: БГНЕС

Понятието „пол“ според Конституцията трябва да се разбира само в неговия биологичен смисъл, постанови Конституционният съд с решение, взето с 11 гласа „за“.

Комисия по правата на жените и равенството между половете FEMM провежда заседание днес в Брюксел.

Случайно избрани граждани в София изразиха мнението си за програма „Хоризонт“ за еднополовите връзки:

Не съм съгласен с това хора от един и същ пол да имат сексуална връзка“.

„Това е нещо противоестествено“.

"Мисля, че сексуалната връзка между хора от един и същи пол е напълно нормална, приемлива. Живеем в общество, в което всеки трябва да се чувства щастлив“.

„Много хубаво е казано в християнството - съюз между мъж и жена“.

Градове и общини в Полша масово започват да се кичат с надписите "зона, свободна от ЛГБТ".

„Абсолютно неприемливо е за мен в Полша да им такива зони. След като тя е част от европейското семейство и европейската общност, тя следва да се съобразява с европейските закони“.

"Мисля, че всеки човек има право да избира с кой да бъде до себе си, нямам нищо против еднополовите връзки“.

"Да има зони, свободни от ЛГБТ хора е абсолютно абсурдно. Такива зони не трябва да съществуват".


"Ако тръгнем от малко по-далече, в основата на обществените нагласи по въпросите на гей хората и на ЛГБТ общността стоят два основни фактора - единият е преобладаващата културна традиция, която в България все още е по-скоро консервативна, като казвам консервативна имам предвид, че фокусът в нея е по-скоро общността и нормите на общността, отколкото личността и нейната свобода", каза за БНР Геновева Петрова, социолог от "Алфа Рисърч".

Другият фактор според нея е опитът:

"Общуването с еднополовите двойки е част от този опит и влияе върху начинът, по който хората ги възприемат".

Според нея все още преобладаващата част от обществото е против това да се легализират гей браковете и няма подкрепа за осиновяването на деца от еднополови двойки.

В предизборна кампания се мобилизира по-силна реторика срещу ЛГБТ хората от крайнодесни формации, коментира в предаването "Хоризонт до обед" доц. Валентина Георгиева, преподавател в Софийския университет "Свети Климент Охридски“.

Според нея решението на Конституционния съд, според което понятието „пол“ трябва да се разбира само в неговия биологичен смисъл е притеснително - най-вече, защото Конституционния съд търси легитимност на религиозни институции.

„България все още е светска държава и това е в основата на Конституционализма. В България върховенството на правото не би трябвало да черпи легитимност от религията, от някаква висша сила, това е особено притеснително за мен“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама души са загинали при пожар в руска рафинерия в Коми

Двама души са загинали, а един е в тежко състояние в резултат на пожара, който избухна по-рано днес в петролна рафинерия на "Лукойил" в град Ухта, република Коми. Според версията на следствието пожарът е избухнал по време на планирани ремонтни дейности. Огънят е локализиран, рафинерията продължава да работи. Ръководителят на Коми Владимир Уйба посочи,..

публикувано на 02.06.24 в 20:30

Правилната работа на щитовидната жлеза е важна за качеството на половите клетки, зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30