„Преустановете излъчването на аналоговия сигнал за град София“, каза преди 9 години заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Георги Тодоров, когато спря аналоговите телевизионни предаватели в страната.
Аналоговото радиоразпръскване остава. През годините се правят опити да бъде цифровизиран радиоефирът, има и желаещи да направят това. Първите експериментални предавания за цифрово радио са осъществени през май 2017 година. Павел Костадинов и Андрей Николов получават временен лиценз.
Засега цифровото радио остава само онлайн, каза за БНР Андрей Николов:
„Цифровото радио е най-обикновено радио, както в момента програма „Хоризонт“ в София излъчва на 103 мегахерца (MHz). Въпросът е, че новата технология позволява на тези мегахерци да се излъчва не една програма, а 24 програми с десет пъти по-високо качество, с десет пъти по-малко харчене на ток и с десет пъти повече мнения, които да се изразяват по различните канали, за които ще има място“.
Комисията за регулиране на съобщенията откри процедура за обществена консултация за перспективите за ползване на свободния честотен ресурс. С решението на КРС започва процеса за реално усвояване на съответната честотна лента и старт на отдавна чаканото цифрово радиоразпръскване в България.
Мирослава Тодорова - директор на Дирекция „Управление на ограничен ресурс“ към КРС съобщи за "Хоризонт", че предстои регулаторът да вземе решение за предоставяне на честотен спектър.
„Като Комисия още 2008 година сме създали необходимата подзаконова нормативна уредба като сме координирали международно необходимия ресурс за цифрово радиоразпръскване, като по този начин сме създали условия за достъп до свободни радиочестоти за цифровизацията на ефира, но цифровизацията на ефира - единствената предпоставка за това е не само наличието на честотен ресурс, необходимо е съдържание, което да се разпространява по тази цифрова платформа. И това, което е важно да спомена, тъй като то в момента е основната причина за това, че не е стартирало такова цифрово радиоизлъчване, е липсата на лицензирано от Съвета за електронни медии съдържание в Закона за радио и телевизия в момента. Липсва разпоредба, която дава основание на Съвета да издаде лицензия за цифрово съдържание, заради това настоящата разпоредба е само за телевизионно такова. Има проект за изменение на Закона за радио и телевизия, в който е предвидено именно такава разпоредба, за да се попълни празнотата в законодателството“.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл."Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..