Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Дора Иванова: След ремонт паметникът ще може да се самоиздържа

Зазимиха мозайките на Бузлуджа, сградата може да се отвори за посетители напролет

От 14 пана върху външния мозаечен кръг 10 са осиновени

3
Снимка: БГНЕС

Приключи сезонната консервация на мозайките на емблематичния паметник Бузлуджа.

„Работата на терен беше много трудна, защото вятърът е силен, времето не ни помагаше – беше студено и трудно да се работи. Започнахме през септември, последните два месеца сме на терен и успяхме“, разказа пред БНР арх. Дора Иванова от фондация „Проект Бузлуджа”.

Зимата е пагубна за мозайките, уточни тя.

„Те буквално се разпадат и се унищожават. Губим безвъзвратно едно изключително произведение на изкуството. Това са 1000 квадратни метра мозайка – едно от най-големите произведения, мозаечни, в Европа, на най-добрите български автори. Изключителна е материята, изключително – изкуството и за нас беше важно и е важно да го пазим за следващите поколения.“

След предприетите през миналата година действие за мозайките от вътрешния мозаечен кръг вече е изграден защитен навес, поясни арх. Иванова в предаването „Преди всички“.

„Вече няма никакви разрухи във вътрешния мозаечен кръг. Ако всяка предна зима вземаше огромни квадратни метри мозайка и те се разпадаха, то през последната зима нямаше нищо изгубено. Беше така, както сме го оставили. Сега проведохме същия вид мерки за външния мозаечен кръг и вярваме, че той вече е запазен и съхранен.“

Следват дейности по опазването на цялата сграда и превръщането й във функционален паметник на културата, който да се посещава от туристи. Доброволци от страната и чужбина подпомагат възстановяването на паметника.

Има изградена система за мониторинг с камери и сензори, с които се измерват вятърът, влажността, температурата. Прави се и регулярен мониторинг на самото място.

От 14 пана върху външния мозаечен кръг 10 са осиновени, а другите четири са били покрити благодарение на проведен през лятото фестивал.

„Първият осиновил мозайка беше самият автор на паметника арх. Георги Стоилов, който даде пример за началото на кампанията“, подчерта Дора Иванова.

„Много хора от чужбина виждат в това преодоляване на разрухата и гледане в бъдещето“, коментира тя.

Има техническа възможност още идната пролет паметникът да бъде отворен за посетители, увери арх. Дора Иванова.

„Паметникът се посещава последната година от 50 хиляди души. Това е доста висока цифра за българския туризъм, а всички тези хора искат да влязат и да заплатят входна такса. Това е начин, по който ще могат да се финансират и следващи дейности за опазване.“

За покрива на сградата обаче ще бъдат необходими няколко милиона лева, които не са налични към момента.

„Там ще трябва подкрепа от държавата, от институциите, ще трябва мащабен проект, който да се развие, да се планира и осъществи“, посочи Иванова. 

Това според архитекта е осъществима цел, защото конструкцията е в добро състояние, а след ремонта паметникът ще може да се самоиздържа, като носи приходи.

Разработва се цялостен план за опазване и управление на сградата, допълни Иванова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

Снимки: БГНЕС, БНР - Радио Варна



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18

"Лято в музея" започва във Враца

Какви настолни игри са играли древните римляни и какво освен забавление и приятни емоции в свободното време са им носели те? Отговори на тези и други въпроси ще бъдат дадени в музея във Враца в идния вторник. Тогава от 10:30 часа ще се проведе поредното занимание от инициативата за деца и младежи "Лято в музея". За идеята на тази..

публикувано на 21.07.24 в 06:54