Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шесто издание на инициативата "Поезия в метрото"

Снимка: БГНЕС

Шестото издание на инициативата "Поезия в метрото" ще бъде открита официално днес от 18.30 ч. в Полския институт в София. Новият проект ще бъде представен от проф. Амелия Личева, главен редактор на "Литературен вестник", и Ивона Якушко-Дудка, и.д. директор на Полския институт.

Стихове на европейски автори във вагоните и станциите на софийското метро на български език и в оригинал могат да се четат още от 8 ноември. Постерите ще останат до 20 декември.

"Надявам се и хората, които не са любители на поезията, също да се заинтересуват. В такава спонтанна акция хората да разберат, че от четенето има смисъл. Затова много хоресвам този проект", каза пред БНР проф. Личева.

В тазгодишното издание са включени стихотворения на поети от 14 държави, които членуват в EUNIC (мрежа на културните центрове на страните от Европейския съюз).

Унгарското стихотворение в тазгодишното издание на проекта е "Синопсис", хайку от Акош Фодор в превод на Дьорд Сонди и Петър Чухов.

Георги Корнейков, БНР
Новото тази година в проекта е, че освен статично представената поезия на български език и в оригинал на 13 други европейски езици, е подготвена и анимация, която ще се прожектира на екраните на спирките на метрополитена в столицата. Тя е дело на графичния артист Анна Симеонова.

Другите автори, включени тази година в проекта "Поезия в метрото" са: Ернст Яндл (Австрия), Линда Франс (Великобритания), Волфганг Борхерт (Германия), Константинос Кавафис (Гърция), Джон Ф. Дийн (Ирландия), Луис Гарсия Монтеро (Испания), Марио Луци (Италия), Тадеуш Ружевич (Полша), Жорже де Сена (Португалия), Мартин Солотрук (Словакия), Маринка Пощрак (Словения), Акош Фодор (Унгария) и Ярослав Сайферт (Чехия).

За първи път инициативата "Поезия в метрото" се осъществява в Полша и предизвиква голям интерес, а през 2015 година, по идея на тогавашния директор на Полския културен институт в София Ярослав Годун се осъществява и в софийското метро.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08
Стефан Димитров

Стефан Димитров: Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост

Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост !  Това призова в интервю за БНР  Стефан Димитров,  създател на проекта airbg.info .  " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..

публикувано на 02.01.25 в 15:02
Доц. д-р Мария Николова

Диетолог: Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството

Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството.   Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова. Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение...

публикувано на 02.01.25 в 13:27
доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Изкуственият интелект действа като черна кутия, както нашият мозък

Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН. "Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния..

публикувано на 31.12.24 в 16:55