Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Къде имат право да гласуват студентите задочно обучение

Снимка: БГНЕС

"Студентите редовно обучение и докторантите, след промени в Изборния кодекс през май 2021 г., могат да гласуват и по настоящ адрес. При задочните студенти обучението е на сесии и те не са в непрекъсваем обучителен процес, затова те гласуват по постоянен адрес", коментира пред БНР адвокат Надя Ангелова от Софийската адвокатска колегия.
В сигнал до БНР студент задочно обучение повдига въпроса за възможността да се гласува в населеното място, където се намира университетът. 

Тя поясни, че ако студентът задочно обучение има настоящ адрес в населеното място, където е университетът му, той може да упражни вота си там.

За целта обаче той трябва до 30 октомври да е подал заявление за гласуване по настоящ адрес.

"Това беше организирано от ЦИК и имаше линкове, изключително лесно ставаше", каза още адвокат Ангелова.

Студентите гласуват и с лична карта, и със студентска книжка. Ако книжката е електронна, студентът трябва да предостави и уверение, че той учи редовно, като документът трябва да е заверен от университета, където учи. Дори и в събота и неделя, това ще може да стане.

Ако студентът живее обаче на хотел, той не може да подаде заявление за гласуване по настоящ адрес, поясни още адвокатът.

Даниел Парушев

Ученици, студенти и докторанти (включително курсанти и дипломанти) - редовно обучение, могат да гласуват в избирателна секция по избор в населеното място, където учат, когато то е различно от населеното място по постоянния адрес.

"На последните два избора по официални данни са гласували 18 на сто хора между 18 и 30-годишна възраст", коментира темата и Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети.

Национално представителство на студентските съвети стартира нова инициатива  #МодерноЕДаГласуваш, осъществяваща се във Facebook и Instagram.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
полският премиер Матеуш Моравецки

Адам Ясер: За управляващите в Полша Киев е стратегически съперник в Централна и Източна Европа

"Не ни е нужна тази зърнена война", заяви тази седмица украинският външен министър Дмитро Кулеба относно продължаващия спор с един от най-близките съюзници на страната му - западната ѝ съседка Полша. Този спор може и да е показателен за границите на солидарността на полските националисти не само в предизборно време. След отпадането на..

публикувано на 30.09.23 в 11:25

Густав Гресел: Не започнем ли да помагаме, Армения ще загине

Европейският съюз трябва да се заеме спешно с укрепване на институциите и армията на Армения, за да не се повторят в южната част на страната събитията от Нагорни Карабах, препоръчва в интервю за БНР Густав Гресел от Европейския съвет за външна политика. Масовото бягство на жителите на Карабах в Армения от тази седмица е следствие и от факта, че..

публикувано на 30.09.23 в 10:20
Фани Цуракова, психиатър в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“

Фани Цуракова: Описвам това, което някога е било, в съчетание с това, което чувствам сега

"Когато за първи отидох в Париж, най-интересни ми бяха местата, които са описани от Виктор Югов "Клетниците" и на Богомил Райнов описанието на букинистите. Тогава ми станаха интересни онези неща, които са описани в големи литературни произведения или пък са свързани с известен автор", разказа за "Нощен Хоризонт" д-р Фани Цуракова. "Излет..

публикувано на 29.09.23 в 13:53
 Д-р Тихомир Мустаков

Д-р Тихомир Мустаков: Необходимо е медицината да има човешко лице

"Не случайно алергичните болести се водят психосоматични, тоест зависят и от състоянието и на физиката, и на писхиката на човека и затова се налага да лекуваме и двете страни на проблема, заяви за "Нощен Хоризонт" д-р Тихомир Мустаков, алерголог и педиатър, консултант. Алергологът беше част от 22 -ият форум на фондация "Медии, общество,..

публикувано на 29.09.23 в 12:50

Физическа активност + профилактика = добро сърдечно здраве

Мантрата "Талони няма" за този вид прегледи не важи , коментира в предаването "Хоризонт до обед" общопрактикуващият лекар д-р Николай Брънзалов, заместник-председател на Българския лекарски съюз. По думите му  пациентите остават учудени от набора изследвания и консултации  могат да получат дори когато се чувстват  здрави. Изследванията..

публикувано на 29.09.23 в 10:47

Какво ще разкрият пробите от астероида Бену?

Каква е варненската следа в космическата мисия "Озирис Рекс"? В нея участват доц. д-р Веселка Радева, ръководител на Морската астрономическа обсерватория с планетариум към Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" и доц. д-р Галин Борисов от Института по астрономия към БАН. Те са били част от научната програма, провеждали са астрометрични и..

публикувано на 27.09.23 в 10:02
Антон Хекимян

Кандидатурата, която отключи дебата за професионалния морал в журналистиката

Осветяването на Антон Хекимян като доверен човек на ГЕРБ изненада публиката и е добра новина, че подобно нещо се усеща като нередно .   Това мнение изказа пред БНР Дарина Сарелска, преподавател в Американския университет и журналист с професионален опит на ръководни длъжности в bTV и NOVA.  Тя уточни, че лично не е била изненадана от решението на..

публикувано на 26.09.23 в 18:24