Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сайтовете за запознанства не трябва да се посещават от деца

Георги Богданов апелира за законодателни промени срещу насилниците

Кризисните центрове за деца и жени, преживели насилие, са препълнени

Георги Богданов
Снимка: БНР

"Децата най-много страдат от затварянето вкъщи, тъй като не ходят на училище. Някои от тези деца, които живеят в среда, която е насилническа, са близо до насилниците и всичко това води до много сериозни проблеми в семействата", каза за БНР Георги Богданов, изпълнителен директор на Национална мрежа за децата.

По думите му проблемът с домашното насилието не е уреден добре в законодателството и по отношение на услугите, които трябва да има.

"Кризисните центрове за деца и жени, преживели насилие са препълнени в момента и няма достатъчно услуги за децата и за пребитите жени. Това е много голям проблем, който ние виждаме в Националната мрежа за децата. От години алармираме, че трябва да има законови промени както по отношение на жертвите, така и по отношение на насилниците", допълни в предаването "Хоризонт до обед" Богданов.

Според него трябва да има стратегическа визия за политиките за закрила на всички, които са преживели насилие. Той призова да се направят промени в Наказателния кодекс, в Закона за домашното насилие, Закона за закрила на детето.

"Това са основни проблеми, които ние трябва да решаваме и за съжаление хората, които работят на терен, са изключително затруднени".  

Богданов заяви, че децата не трябва да дават лична информация и снимки на никого, защото те могат да бъдат използвани за всякакви цели без съгласието им.

"Никога не трябва да се ходи на среща, уговорена в чат или по друг начин в интернет или ако трябва да се отиде, то непременно да отиде детето придружено от родител или от възрастен. Другият много важен съвет е, ако попаднете на текст или съобщение в чат или интерент, който ви обижда, шокира или смущава, незабавно трябва да го покажете на родителите си и незабавно да се сигнализира за него".

Богданов определи сайтовете за запознанства като много опасни:

"Сайтовете за запознанства не трябва да се посещават от деца".

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца.

Състоянието на 17-годишното момиче от Цар Калоян, което беше изнасилено и след това подпалено, все още е много тежко. Търсят се кръводарители, тъй като предстоят още хирургически интервенции.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Момичето, което е било жестоко изнасилено, изтърпяло е изключителни мъчения и накрая е било подпалено, е настанено в Университетската болница „Медика“ в Русе с опасност за живота.

Държавната Агенция „Електронно управление“ проведе дискусия за сигурността на децата в интернет. Месец октомври е избран за Европейският месец на киберсигурността.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15