Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

През 1937 година вече право на глас имат и жени

В РИМ Плевен пазят стари бюлетини от Третата българска държава

През 1911 година се появяват и първите цветни бюлетини

Десислава Близнашка -уредник в РИМ -Плевен
Снимка: Латинка Светозарова

Три пъти през 2021 година се проведоха избори за депутати. Чрез разпространението на предизборните плакати кандидатите се опитват да спечелят вниманието и доверието ни. В Регионалния исторически музей в Плевен се пазят стари бюлетини:

Този лист хартия е изключително значим, защото избирателят дава своя вот по време на избора и в него той влага надеждата и очакванията за един по-добър свят за себе си и поколенията напред“, каза БНР Десислава Близнашка, експерт в Регионалния исторически музей в Плевен.

В Регионалния исторически музей се съхраняват бюлетини още от първите избори от създаването на Третата българска държава.

„Правоимащите на глас са гласували с бяла бюлетина. Собственоръчно е трябвало да напишат името на своя кандидат за депутат. Тогава основната задача на депутатите е била написването на така важния закон за всяка държава – в случая Търновската конституция. Листчетата са били бели, ръчно написани. Те не са се пускали в урните в плик, а са се пускали директно. Едно от условията на закона е, че е трябвало да бъдат сгънати на четири, защото и тогава са правени опити за фалшифициране, подмяна“,  допълни за „Хоризонт“ Десислава Близнашка.

През 1911 година се появяват и първите цветни бюлетини:

„Тогава партиите е трябвало да изберат своя цвят бюлетина и той да бъде заведен, деклариран в Софийският окръжен съд. През 1937 година вече право на глас имат и жени“.

През 1947 година се премахва многопартийната избирателна система. През 2005 година се  поставя въпроса за интегралната бюлетина.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

"Хора, които ме подкрепят, са видели името ми в бюлетината за избор на народни представители и са гласували за мен". Това каза пред БНР следователят Бойко Атанасов, чиято кандидатура за независим депутат беше заличена заради недостатъчен брой подписи. Въпреки това обаче неговото име е присъствало в интегралната бюлетина в 24 МИР в София.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51