Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Северното Черноморие се нуждае от ударни инвестиции в брегоукрепване

Оскъдните брегоукрепителни съоръжения са в компрометирано състояние

Снимка: БГНЕС

29 брегоукрепителни съоръжения по Северното Черноморие са в опасно от експлоатационна гледна точка състояние. Това бе установено след обстойна проверка на Дирекция „Морска администрация“ – Варна по-рано тази година.

Заради установените технически проблеми бе издадена и заповед да се преустанови швартоването на плавателни съдове, както и качването и слизането на хора на и от тях.

Няколко месеца по-късно забранителният режим за част от съоръженията е отменен, без да става ясно дали са предприети действия по отстраняване на проблемите.

От Сдружението с нестопанска цел „За туризма на Калиакра“ от години алармират за буните на залива Болата, който се намира в община Каварна.

Болата попада в територията на резерват „Калиакра“ и по тази причина там са забранени всякакъв тип строителни и рехабилитационни дейности.

Многократно е обръщано внимание за това, че пътят и брегоукрепителните съоръжения би следвало да бъдат извадени от обхвата на резервата, за да могат съответно да бъдат ремонтираниПрез 2020 година са извършени проверки от Държавното дружество „Геозащита“ и Басейнова дирекция –Черноморски район, които потвърждават необходимостта от спешен ремонт на съоръженията.  

Снимка: БГНЕС

Преди около месец от сдружението „За туризма на Калиакра“ са изпратили писма до редица институции, в които акцентират върху спешната нужда от ремонт на буните в залива.

Те са се обърнали към областния управител на Добрич Васил Карапанчев, към кмета на община Каварна Елена Балтаджиева, председателя на Общинския съвет на Каварна – Йордан Стоянов, МОСВ и МРРБ.

Според председателя на сдружението Стелиан Томов от тези институции дали в следващите месеци или години ще станем свидетели на унищожаването на залива. Томов твърди, че според експерти „не би представлявало проблем и както са в резерват да се ремонтират“.

Ако до няколко месеца не се пристъпи към конкретни действия, от сдружението „За туризма на Калиакра“ са категорични, че ще сезират прокуратурата за безстопанственост.

На писмото им от ноември тази година до този момент отговор са получили  единствено от областния управител на Добрич Васил Карапанчев. Той информира, че хидротехническите съоръжения на залива Болата с решение на Министерски съвет от 2013 година са отнети от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и „Пристанищна инфраструктура“ и са прехвърлени за управление към МОСВ.  

Кметът на Каварна Елена Балтаджиева заяви пред БНР, че ремонтните дейности са от изключително значение и те трябва да бъдат извършени, но за целта трябва на законодателно ниво да бъдат разрешени дейности по ремонт и реконструкция на съществуващите брегоукрепителни съоръжения и пътя, който води до залива. 

Снимка: БГНЕС

Оказва се, че Областната администрация в Добрич е извършила проверка единствено има ли или не обозначителни табели, които забраняват швартоването на плавателни съдове, както и качването и слизането на и от тях на хора на буните в залива Болата, както и на тези край Бялата лагуна, община Балчик.

Става ясно още, че „Морска администрация“ - Варна е уведомила чрез протоколи ресорните министерства за състоянието на хидротехническите съоръжения.

В проверката, извършена от Дирекция „Морска администрация-Варна“ прави впечатление липсата на обекти в община Шабла, която в същото време разполага с най-много плажна територия.

Причината за това е, че там изобщо няма брегоукрепителни съоръжения, въпреки огромната нужда от тях.

Ремонтът на естакадата край Шабла започна преди седем години и все още не е завършен, въпреки че дейностите трябваше да приключат в рамките на две години.

Снимка: БГНЕС

В така красивото и диво Северно Черноморие оскъдните брегоукрепителни съоръжения са в изключително компрометирано състояние и не отговарят на изискванията.

Районът спешно се нуждае от ударни инвестиции в пристанищна инфраструктура и брегоукрепване.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09