Броят на мигрантите у нас нараства всяка година. България имаше профил с негативна нетна миграция – повече хора напускаха страната, отколкото идваха в нея. За 2020 г. обаче НСИ за първи път отбеляза, че повече хора са дошли, отколкото са я напуснали, обясни пред БНР Бистра Иванова, която е председател на „Мулти култи колектив”.
„За това има различни причини като Covid, Brexit, но фактът е факт – за първи път от 30 години имаме положителна нетна миграция. И тук идва въпросът кои са тези чужденци, които идват в страната.“
По време на управлението на ГЕРБ и Обединените патриоти образът на мигрантите беше деперсонифициран и за тях се говореше като за проблем и бреме, отбеляза Бистра Иванова. Според нея всъщност те носят голям потенциал и възможности.
„Правят обществото ни по-пъстро и по-интересно. Това е и нашата покана – да дадем глас, собствен почерк на тези чужденци, които да покажат на какво са способни, какво носят в България.“
Първоначалният списък вече съдържа повече от 100 имена, а кампанията дори не е започнала официално. Сред тях са например готвач от Непал, музикант от Перу, дама от Доминиканската република, която се занимава с изкуство, жени бежанци от Афганистан... И Ищван Буш от Унгария, автор на подкаста „Тайни познати“, който е в България от 2013 г.
„Ние всички живеем в едно пространство, затворен кръг. Много е популярно да кажем, че живеем в балон. Исках да изляза от този балон. Отиваме на работа, имаме си приятели, но исках да видя и да се запозная и с други хора. Изглежда, че в днешния живот няма пространство за това или нямаме смелост, нещо липсва“, сподели Ищван Буш в предаването „Преди всички“.
„Когато човек е в чужбина, има някакво празно пространство – малко трудно се свързва и се запознава с други хора, но езикът помага“, казва още Ищван, който се е убедил, че отсрещните приемат чужденеца различно, когато им говори на английски или на български, дори на лош български, защото това скъсява дистанцията.
Една от историите, които „Мулти култи колектив“ ще разкаже, е на жена от Кабул, която подготвя отварянето на собствено заведение у нас. Апелът в социалните мрежи да се подпомогне закупуването на последното оборудване за заведението срещнал голям отклик, посочи Бистра Иванова.
„Когато един човек застане с лицето си, когато се покаже историята, когато се покаже градивното, което прави тя в България – защото тя става работодател, започва да плаща данъци, става активен участник в нашето общество - тогава видяхме, че българите подадоха ръка.“
Повече по темата слушайте в звуковия файл.
Снимки: Ани ПетроваНа 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..