Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бистра Иванова: Мигрантите правят обществото ни по-пъстро и по-интересно

Мигранти с таланти или чужденците във вдъхновяваща светлина

Ищван Буш: Живеем в балон, исках да изляза от балона и да се запозная с различни хора

Бистра Иванова и Ищван Буш
Снимка: Ани Петрова

Чужденци във вдъхновяваща светлина отвъд черната кутия на стереотипите за непознатите - това ще представя Сдружение „Мулти култи колектив” в следващите месеци в рамките на проекта „Мигранти с таланти”. Ще има събития, на които водещи ще бъдат самите мигранти. Концерти, работилници, дискусии - всеки, който има интерес за досег с тези хора от първо лице, може да следи Фейсбук страницата на сдружението. Кампанията, която сега започва, ще продължи три години.

Бистра Иванова

Броят на мигрантите у нас нараства всяка година. България имаше профил с негативна нетна миграция – повече хора напускаха страната, отколкото идваха в нея. За 2020 г. обаче НСИ за първи път отбеляза, че повече хора са дошли, отколкото са я напуснали, обясни пред БНР Бистра Иванова, която е председател на „Мулти култи колектив”.

„За това има различни причини като Covid, Brexit, но фактът е факт – за първи път от 30 години имаме положителна нетна миграция. И тук идва въпросът кои са тези чужденци, които идват в страната.“

По време на управлението на ГЕРБ и Обединените патриоти образът на мигрантите беше деперсонифициран и за тях се говореше като за проблем и бреме, отбеляза Бистра Иванова. Според нея всъщност те носят голям потенциал и възможности.

Правят обществото ни по-пъстро и по-интересно. Това е и нашата покана – да дадем глас, собствен почерк на тези чужденци, които да покажат на какво са способни, какво носят в България.“

Първоначалният списък вече съдържа повече от 100 имена, а кампанията дори не е започнала официално. Сред тях са например готвач от Непал, музикант от Перу, дама от Доминиканската република, която се занимава с изкуство, жени бежанци от Афганистан... И Ищван Буш от Унгария, автор на подкаста „Тайни познати“, който е в България от 2013 г.

Ищван Буш

„Ние всички живеем в едно пространство, затворен кръг. Много е популярно да кажем, че живеем в балон. Исках да изляза от този балон. Отиваме на работа, имаме си приятели, но исках да видя и да се запозная и с други хора. Изглежда, че в днешния живот няма пространство за това или нямаме смелост, нещо липсва“, сподели Ищван Буш в предаването „Преди всички“.

Когато човек е в чужбина, има някакво празно пространство – малко трудно се свързва и се запознава с други хора, но езикът помага“, казва още Ищван, който се е убедил, че отсрещните приемат чужденеца различно, когато им говори на английски или на български, дори на лош български, защото това скъсява дистанцията.  

Бистра Иванова и Ищван Буш

Една от историите, които „Мулти култи колектив“ ще разкаже, е на жена от Кабул, която подготвя отварянето на собствено заведение у нас. Апелът в социалните мрежи да се подпомогне закупуването на последното оборудване за заведението срещнал голям отклик, посочи Бистра Иванова.

Когато един човек застане с лицето си, когато се покаже историята, когато се покаже градивното, което прави тя в България – защото тя става работодател, започва да плаща данъци, става активен участник в нашето общество - тогава видяхме, че българите подадоха ръка.“

Повече по темата слушайте в звуковия файл.  

Снимки: Ани Петрова

Музиката, която Ищван Буш ползва в своя подкаст и звучи във фрагмент от интервюто, е Opening Move на Shane Ivers - https://www.silvermansound.com.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
акад. Христо Кючуков

Акад. Христо Кючуков: Възродителният процес да се помни, за да не се случва отново!

Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци       " Възродителният процес в..

публикувано на 26.12.24 в 11:43
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..

публикувано на 25.12.24 в 07:00
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00