Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жана Попова: Когато журналистът и гостът са на една позиция, има проблем

Големият проблем за медиите тази година са не толкова изборите, колкото неводенето на диалог за ваксината, смята преподавателят

Доц. Жана Попова
Снимка: Ани Петрова

По-важни от свободата на словото през тази година бяха свободата на изразяването и свободата на мнението. Това каза пред БНР доц. Жана Попова, преподавател по телевизионна журналистика във Факултета по журналистика и масови комуникации (ФЖМК).

Във времето на Интернет комуникацията няма малки и големи медии. От една незначителна медия могат да се породят много последици, коментира Попова.

Тя изтъкна, че големият проблем за тази година са били не толкова изборите, колкото неводенето на диалог за ваксината.

„Много често се цитира Закона за радиото и телевизията. В него пише, че има много и различни мнения, тоест може не само „за“ и „против“ ваксината, но още над 10 мнения да има по въпроса за ваксините.“

„Когато се представят мнения, трябва да има кой да изразява мнението срещу тази позиция. Когато журналистът и гостът са на една позиция – това вече е проблем. Там някъде трябва да остава и съмнението, въпросът, задаването на всички тези въпроси. Журналистът винаги трябва да си дава сметка, че има и другомислещи хора и те не са виновни, че мислят по по-различен начин.“

Важно е да разбираме страховете на другите хора. Проблемът на българските медии в момента с цялата тази поляризация е точно този – защо допуснахме да има само две мнения по тази тема, къде са другите мнения“, допълни преподавателят.

Вестниците остават аналитичната медия, отбеляза още доц. Жана Попова.

„Аз не страдам за смъртта на вестниците, тя е естествена и това трябваше да се случи. Въпросът е какво се появи на тяхно място. В момента се появиха много „букети“ от медии, които просто разпространяват едно и също съдържание.“

Според Попова големият проблем в момента е кое наричаме опозиционен вестник.

Като позитив за изминаващата година преподавателят посочи проектите на външни журналисти. 

„Единият е на Антикорупционния фонд. Мисля, че това, което прави предаването „Въпросите“, трябва да бъде подкрепяно, трябва да насърчаваме търсенията на тези хора, тъй като това не е много лесно да се прави – да се прави журналистика извън медията.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31