Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трюфели вместо череши – Кейси Ангелова избра кюстендилско село пред Ню Йорк

Американката ще произвежда черешова ракия и крафт джин с аромат на български билки

Кейси Ангелова
Снимка: Ирина Недева

От Ню Йорк до село в Кюстендилско - американката Кейси Ангелова прави този житейски преход, за да остане у нас, влюбена в българската природа.

„Аз съм тук вече 15 години, аз съм земеделска производителка, приготвям ракия. Американка в Кюстендил“, представя себе си тя в интервю за БНР.

„Моят съпруг е българин. Това е основната причина да остана в България.“

В далечен Ню Йорк Кейси е била телевизионен продуцент. Ежедневието било забързано и времето не стигало за нищо.  

Къща, достатъчно пари, но няма живот.“

В България имала идея да работи в киноцентъра. Опитала за няколко години, но признава, че сърцето ѝ вече не е в това.

„В България се доближих до природата – за храна, за земеделска работа“, споделя Кейси Ангелова. 

Тя поддържа свой блог за храни и земеделие.

Вместо с череши, с каквито всички в региона се занимават, със съпруга ѝ решили да заложат на трюфелите и през 2013 г. засадили 800 лешникови дръвчета. И вече събират реколта от трюфели с помощта на кучето Клер.

„Нашият сорт е зимен – от началото на декември до края на март. Този сезон не е толкова добър, колкото миналия. Имаме проблем и с дивите прасета.“

Съвсем скоро са отворили малка крафт дестилерия.

„Имам желание да приготвям добри алкохолни напитки – черешова ракия и крафт джин. Има билки в Осоговската планина, в Конявската планина, много богато биоразнообразие и това ще бъде тайната за нашия джин. Да използвам всичките хубави неща на бългаската природа и нашият джин да има вкус на нашия район.“

Кейси смята, че като чужденка у нас е имала късмет. Харесва инициативата „Мулти Култи“, защото по думите ѝ така разбираме другите по-добре.

„Мулти Култи“ – много харесвам тази философия. Няма значение откъде идваш. В края на деня храната, културата, музиката – това е нещо като „лепило“, всички заедно. Всички харесваме храна, култура, музика.“

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40