Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Матеев: Има натрупана критична маса за извършването на съдебната реформа

Работи се по преструктурирането и разделянето на КПКОНПИ, ВСС ще стане временно действащ орган

Снимка: БГНЕС

Съдебната реформа е най-дълго отлаганата реформа, но това носи и някакви позитиви  - има натрупана критична маса за извършването ѝ. Това мнение изрази в интервю за БНР Милен Матеев, председател на парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси. Матеев има професионален опит като адвокат и нотариус.

Според Милен Матеев е налице и „подкрепа отвътре, от системата за извършването на реформа“.

„В момента има мнозинство, което има волята да направи тази съдебна реформа“, заяви Матеев в предаването „Преди всички“.

Той определи законодателната програма като свръхамбициозна.

Милен Матеев/Снимка: Фейсбук профил

Работи се по преструктурирането и разделянето на КПКОНПИ на две отделни комисии, една от които ще бъде овластена с разследващи функции, потвърди Милен Матеев.

„Работи се много усилено. В съвсем кратки срокове ще бъдат внесени промените и то не заради смяната на този или онзи.“

„В момента се обсъжда дали разследващите функции трябва да се извършват от разследващи полицаи, които са към МВР, но са юристи, или следователи от следствието. Въпрос на време е да се намери точният вариант“, уточни Матеев.

Относно двамата бъдещи шефове на двете комисии той съобщи, че се обмисля „за всякакви подобни назначавания всеки кандидат за подобна позиция да минава през специална проверка за моралните му качества, освен за всички други професионални изисквания“.

По темата за специализираното правосъдие Милен Матеев отбеляза, че не трябва да остане нито едно дело, чийто изход да бъде застрашен.

„Или пък да се върнат запорирани имущества.“

Главният прокурор Иван Гешев и правосъдният министър Надежда Йорданова  Снимка: БГНЕС

Не е важно да се смени един прокурор с друг, а да се реформира прокуратурата, изтъкна Матеев. Според него „реално могат много неща да се случат, и то без да минаваме през някакви конституционни промени“.

Ако Конституционният съд реши, че министърът на правосъдието може да иска отстраняването на главния прокурор, със сигурност веднага ще се възползваме от тази възможност, коментира Милен Матеев. 

Чрез промени в Закона за съдебната власт и НПК ще бъде създаден механизъм за контрол и търсене на отговорност от главния прокурор при извършени от него закононарушения, увери още той. 

Новото управляващо мнозинство си е поставило за цел до три месеца да внесе и промени относно структурата и дейността на Висшия съдебен съвет.

„Нашата идея е ВСС да стане от постоянно действащ – временно действащ орган. Членовете на ВСС да не бъдат обикновени бюрократи 

и чиновници, а да продължат да са действащи магистрати.“

Темата за изтеклия още през април 2020 г. мандат на Съдебния инспекторат не търпи отлагане и ще бъде отворена още през януари, съобщи Матеев. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Палежи по високоскоростната жп мрежа във Франция. Засегнати са 800 000 клиенти

Френската железопътна компания Ес Ен Се Еф съобщи, че нейната високоскоростна мрежа е била обект на злонамерени действия, насочени към парализиране на системата. Засегнати са 800 000 клиенти. Това се случва часове преди церемонията по откриването на Олимпийските игри в Париж. Палежи бяха извършени на три точки по линиите на високоскоростните..

публикувано на 26.07.24 в 11:51
Костадин Костадинов

"Възраждане" внася нов законопроект за създаване на Агенция "Гражданска защита" към МО

"Възраждане" внася изцяло нов законопроект за създаване на Национална агенция "Гражданска защита" към Министерство на отбраната. Това обяви лидерът на партията Костадин Костадинов.  Според него това е наложително, тъй като бедствията от последните дни показват, че големият проблем не е техниката, а липсата на подготовка за реакцията на хората:..

публикувано на 26.07.24 в 11:46

Д-р Симидчиев след взривовете край Елин Пелин: Здравен риск има за възрастните и хронично болните

Здравен риск за живеещите в близост - в рамките на километър-два, до взривените складове с фойерверки в Елин Пелин има само за възрастните и за хора с белодробни и сърдечно-съдови заболявания. Това заяви пулмологът д-р Александър Симидчиев, депутат от ПП ДБ: "Като цяло инцидентът увеличи фоновото замърсяване във въздуха, но не в нива, които са..

публикувано на 26.07.24 в 11:18

Взривовете затихват, все още летят осколки

Взривовете на фойерверки затихват - каза Кирил Желев от Специализирания отдел за борба с тероризма, който е на мястото на инцидента в Елин Пелин. Все още летят осколки при взривовете. Огнищата се възпламеняват през определено време, каза комисар Желев. Още не е целесъобразно да се влиза и с какъвто и да e вид техника, за да се проверява..

публикувано на 26.07.24 в 11:11
Васил Терзиев

Терзиев: Няма замърсяване на въздуха в София заради взривовете в Елин Пелин

В момента няма замърсяване на въздуха в София заради взривовете в складовете за пиротехнически средства в Елин Пелин. Това съобщи кметът на столицата Васил Терзиев, като се позова на данните от мобилната измервателна станция, която снощи беше разположена в района, за да следи качеството на въздуха и движението на облаците, образували се при пожара...

публикувано на 26.07.24 в 10:53

Прокуратура в София ръководи разследването на инцидента край Елин Пелин

Окръжната прокуратура в София ръководи разследването за взривовете и пожара край Елин Пелин, съобщиха от прокуратурата. С постановление на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов разследването е възложено на Националната следствена служба. Извършени са разпити на свидетели. Оглед ще започне, незабавно след като..

публикувано на 26.07.24 в 10:49
Бойко Борисов

Борисов за промените в Конституцията: Приехме предложенията на Христо Иванов, надявам се да са били правилни

Каквото и да е решението на КС, оттук насетне подобни промени трябва да се правят много внимателно. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той отговори и на въпрос дали смята за грешка промените в основния закон: "За миналото не съжалявам никога, защото и да се вайкаш, и да съжаляваш – полза няма. Това, което знам..

публикувано на 26.07.24 в 10:39