„Разбира се принадлежността към този род е една от причините да се ангажирам с Фондацията, но основната работа по създаването на тази Фондация беше извършена от моя баща през последните 20-25 години, но на фона на това, което направи той, нямаше как да не се включа аз и да продължа неговото дело“, каза за БНР Петко Стефанов Стайнов, внук на композитора Петко Стайнов.
Учредители на фондация “Петко Груев Стайнов” са синовете на композитора Григорий и Стефан Стайнови, сестра му Пенка Шишманова, племенникът му Дончо Стайнов, съпругата на покойния му брат Виолина Янкова, близките му сътруднички и съратнички проф. Агапия Баларева и диригентката Петя Павлович, както и адвокатът Александър Дянков.
Дом "Петко Стайнов" е устроен от Фондация “Петко Груев Стайнов” в родната къща на композитора в Казанлък като културно средище.
"В нашия дом имаше много често гости и то известни хора", допълни внукът на композитора.
Диригентът на Българския камерен оркестър в Добрич д-р Иван Янакиев коментира, че хоровото творчество на Петко Стайнов е едно от най-добре познатите:
"Въпросът за стойността на даден артефакт се преосмисля във времето. Това е за мен разковничето на въпроса за връзката между младите и старите".
На 12 януари от 18.30 часа в огледалната зала "Нели Божкова" в Добрич ще бъде първият за 2022 година концерт на Българския камерен оркестър в Добрич.
Внукът на Петко Стайнов каза в предаването "Нощен хоризонт", че хоровите творби на композитора звучат по-често от симфоничните му.
"За съжаление хоровите творби, с които той би трябвало да остане като класик на българската музика, каквито са хоровите балади, те за първи път прозвучаха на 26 октомври миналата година от 30 години насам".
Емилия Миндова помощник - концерт майстор в Българския камерен оркестър в Добрич заяви:
"От малка съм участник в детската филхармония "Пионер", в която беше диригент Влади Симеонов. Ние много ходехме по турнета в чужбина и на много престижни форуми сме участвали в този състав. Винаги изпълнявахме Тракийски танци с Петко Стайнов и това беше фурор".
Кремена Христова, първо чело в Българския камерен оркестър на Добрич заяви в студиото на "Хоризонт":
Тина Коилова, музикант и преподавател по музика съобщи, че Фондация "Петко Стайнов" е обявила национално честване - от 2021 до декември 2022 година, на годишнината от смъртта на Петко Стайнов. Проведени са концерти в различни градове на страната - София, Враца, Плевен, Пловдив.
"Честването е обширно и излезе извън България. Господин Стайнов заедно с трио "Арденца" и гост музикантът Атанас Кръстев бяха във Варшава на официално представяне изложба - концерт в Полша. Предстоят Добрич, Варна и сме в комуникация със следващите места за честване на годишнината на Стайнов, както и БНР се включи".
Маестро Марк Кадин, диригент на Симфоничния оркестър на БНР, се е ангажирал да бъдат записани две от симфоничните произведения на Петко Стайнов, за които няма съвременни записи. Те са записвани през 50-те години на 20 век.
Изпълнението беше на българското клавирно трио „Арденца“, което включи в концерта си две пиеси на композитора – „Ръченица“ и „Мечкарски танц“ из прочутата сюита „Тракийски танци“ в аранжимент именно за този камерен състав.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България, и то много. Снегът ще е в планината, красиво и коледно . В София и в по-ниските части ще си е..
Когато човек мине през изпитания, бързо осъзнава, че да е здрав, е много важно. Като попаднеш в реанимация, виждаш колко важно е това за теб и това..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...