Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти в Израел питат здравословна ли е безплатната храна за социално слабите

На бедните се дава храна, която изостава в супермаркетите

Снимка: Ани Петрова

Празниците са и време за благотворителност. Мнозина дават своята лепта за подпомагане на социално слабите. Въпросът е дали това, което се купува с тези пари е наистина полезно за семействата, които нямат възможност да си купят храна сами.

Казват, че в Израел може да няма къде да се подслониш, но няма да умреш гладен или ако ти се скъсат облекло и обувки винаги има с какво да ги замениш безплатно. Тел Авив е обявен за най-скъпия град в света. С изключение на десетина стоки, които се наблюдават от правителството и цените им са фиксирани, всички други стремително поскъпват и заради световната криза, а и заради птичия грип, който засяга цели птицеферми в Северен Израел.

„За съжаление, цената е основният критерий за снабдяване на различните централи, които разпределят храни сред тези, които не могат да си ги купят. Сега, всичко поскъпна, започваме да изключваме скъпите съставки от менюто. Обикновено се започва с месото, рибата, плодовете и зеленчуците. Според изследванията „болестите на бедните“ са затлъстяване, високо кръвно налягане, захарна болест и висок холестерол. Диетолозите предписват режим, който често не отговаря на финансовите възможности на хората от социално-слабите групи, а това повишава риска от затлъстяване или крие риск за тези, които са предразположени към диабет. По време на пандемията, тези категории от населението, на които сме осигурявали храна със високо съдържание на мазнини и захар, тестени произведения, се превръща в рисковата група. Ако оставим нещата както са били до сега, много скоро обществото трябва да отдели пари за лечението им“, каза за БНР Анат Кишон от централата на благотворителните организации в Израел.

Кишон допълни, че на най-бедното население се осигурява храна, която изостава в супермаркетите.

„Платежоспособните слоеве избягват бели брашна, обикновен ориз, захар, евтино олио, сладки и солени тестени изделия и джънк фуд, зеленчуци с нитрати, месо от животни подхранвани с хормони, млечни продукти с висока масленост и др. Но те засищат в момента на храненето и благотворителните организации, които уж трябва да помагат на социално слабите, предпочитат именно тях".

Снимка: Община Русе

Аргументът на благотворителните организации срещу държавна регулация е, че парите за тяхната дейност, в по-голямата си част, са от частни дарения и това им дава право да ги изразходват по свое усмотрение и съгласно волята на дарителя. Това допълни за „Хоризонт“ Едит Зелман, член на социалната комисия при Кнесета (израелския парламент).

„Забравят да споменат, че голяма част от тези дарения са за сметка на опрощаване на част от дължимите данъци. Нямам нищо против хората да насочват парите за социална справедливост. Въпросът е дали трябва да се купуват нездравословни храни и не е ли това „лош сигнал“ към бизнеса, който ги произвежда. Тези храни иначе биха залежавали. Получава се нещо като субсидия за нездравословното хранене. Не е ли по-добре да се подпомагат и от държавата, и от спомосъществувателите производителите на полезни и вкусни храни. Опитваме се да направим междуведомствена комисия, която да отчита не само постъпилите средства, предназначени за благотворителност, но и съветите на медиците, откритията на учените и истинските нужди на всяко домакинство. Дори съвсем бедните сега често получават храни, които не са им нужни и ги изхвърлят, а им липсват важни съставки от здравословното меню. Специално място искаме да отделим на болните социално слаби хора, които спазват определени диети. Сегашната уравниловка за никого не е от полза. Столовите за бедни не са кошчета за непотребни продукти. Такъв подход е твърде скъп за обществото. Последствията плащаме всички“.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Теодора Чамова: След вдишване на райски газ човек може да загуби съзнание

Употребата на райски газ преди шофиране е опасна, тъй като може да наруши концентрацията и да доведе до пътни инциденти – това разказа в интервю за предаването „Хора, пътища, автомобили“  проф. Теодора Чамова от Клиниката по нервни болести в университетската Александровска болница. По думите й през последните 10 години този газ все..

публикувано на 06.08.24 в 13:34

Ваня Стайкова: Здравословният секс е антидот на болестите

„Около 70 процента от гледаемостта на темите в канала „Попитайте Ваня“ идва от мъжката аудитория. Мъжете се интересуват най-много от теми за потентността, ерекцията и какво харесват жените в секса“. Това разказа в интервю за предаването „Летни нощи“ по Хоризонт Ваня Стайкова, приложен психолог и създател на Youtube канал за междуличностни и..

публикувано на 06.08.24 в 09:56

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47