Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти в Израел питат здравословна ли е безплатната храна за социално слабите

На бедните се дава храна, която изостава в супермаркетите

Снимка: Ани Петрова

Празниците са и време за благотворителност. Мнозина дават своята лепта за подпомагане на социално слабите. Въпросът е дали това, което се купува с тези пари е наистина полезно за семействата, които нямат възможност да си купят храна сами.

Казват, че в Израел може да няма къде да се подслониш, но няма да умреш гладен или ако ти се скъсат облекло и обувки винаги има с какво да ги замениш безплатно. Тел Авив е обявен за най-скъпия град в света. С изключение на десетина стоки, които се наблюдават от правителството и цените им са фиксирани, всички други стремително поскъпват и заради световната криза, а и заради птичия грип, който засяга цели птицеферми в Северен Израел.

„За съжаление, цената е основният критерий за снабдяване на различните централи, които разпределят храни сред тези, които не могат да си ги купят. Сега, всичко поскъпна, започваме да изключваме скъпите съставки от менюто. Обикновено се започва с месото, рибата, плодовете и зеленчуците. Според изследванията „болестите на бедните“ са затлъстяване, високо кръвно налягане, захарна болест и висок холестерол. Диетолозите предписват режим, който често не отговаря на финансовите възможности на хората от социално-слабите групи, а това повишава риска от затлъстяване или крие риск за тези, които са предразположени към диабет. По време на пандемията, тези категории от населението, на които сме осигурявали храна със високо съдържание на мазнини и захар, тестени произведения, се превръща в рисковата група. Ако оставим нещата както са били до сега, много скоро обществото трябва да отдели пари за лечението им“, каза за БНР Анат Кишон от централата на благотворителните организации в Израел.

Кишон допълни, че на най-бедното население се осигурява храна, която изостава в супермаркетите.

„Платежоспособните слоеве избягват бели брашна, обикновен ориз, захар, евтино олио, сладки и солени тестени изделия и джънк фуд, зеленчуци с нитрати, месо от животни подхранвани с хормони, млечни продукти с висока масленост и др. Но те засищат в момента на храненето и благотворителните организации, които уж трябва да помагат на социално слабите, предпочитат именно тях".

Снимка: Община Русе

Аргументът на благотворителните организации срещу държавна регулация е, че парите за тяхната дейност, в по-голямата си част, са от частни дарения и това им дава право да ги изразходват по свое усмотрение и съгласно волята на дарителя. Това допълни за „Хоризонт“ Едит Зелман, член на социалната комисия при Кнесета (израелския парламент).

„Забравят да споменат, че голяма част от тези дарения са за сметка на опрощаване на част от дължимите данъци. Нямам нищо против хората да насочват парите за социална справедливост. Въпросът е дали трябва да се купуват нездравословни храни и не е ли това „лош сигнал“ към бизнеса, който ги произвежда. Тези храни иначе биха залежавали. Получава се нещо като субсидия за нездравословното хранене. Не е ли по-добре да се подпомагат и от държавата, и от спомосъществувателите производителите на полезни и вкусни храни. Опитваме се да направим междуведомствена комисия, която да отчита не само постъпилите средства, предназначени за благотворителност, но и съветите на медиците, откритията на учените и истинските нужди на всяко домакинство. Дори съвсем бедните сега често получават храни, които не са им нужни и ги изхвърлят, а им липсват важни съставки от здравословното меню. Специално място искаме да отделим на болните социално слаби хора, които спазват определени диети. Сегашната уравниловка за никого не е от полза. Столовите за бедни не са кошчета за непотребни продукти. Такъв подход е твърде скъп за обществото. Последствията плащаме всички“.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09