Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Петрова: Новият Covid план на правителството ще даде предвидимост

Нямаме хора на високо държавно ниво, които да познават закона за карантиниране, коментира Петрова

Мария Петрова
Снимка: Facebook /Адвокат д-р Мария Петрова

новия Covid план на правителството ще даде предвидимост и с него се доближаваме до европейските страни, как те се справят досега с пандемията", коментира пред БНР адвокатът по медицинско право Мария Петрова новият план на властта за овладяване на Covid кризата.
"Планът е добре, мерките, интензивните легла, заболеваемостта сред медиците като критерий също са добре, проблемът е, че ние нямаме точна дефиниция за "интензивни легла".
По време на пандемията се откриваха нови Covid отделения и структури, в тях се разкриваха интензивни легла, без винаги те да отговорят на всички изисквания - като апаратура и наличие на медицински специалисти точно за това заболяване - Covid  - 19.
Но сега остава въпросът дали в тези над 1200 интензивни легла влиза и лечението и на другите болести?

Идеята за клъстерно разделяне не е само географски, а да се съчетаят области, които са териториално близо, но и в същото време да може да се гарантира еднакъв капацитет на т.нар. интензивни легла, за да може да се местят пациенти, когято такива липсват", поясни още в "Преди всички" адвокат Петрова.

Тя коментира относно етапите на затварянето на училищата, на бизнеса, че основният проблем е кой ще упражнява контрол по спазване на мерките, а също и по отношение на бизнесите още не сме видели плановете и заповедите за въвеждането на тези четири етапи.

Петрова коментира и сагата с карантината на членове на КСНС при президента:
"Ако тези хора са се намирали в една стая с маски и г-н Никола Минчев не е бил в пряк близък контакт 1,5 - 2 метра с определи лица, е абсолютно релевантно да смятаме, че те са били контактни. От там натакът трябва да се види колко дълго са били в тази стая, тя затворена ли е била, ръкували ли са се, колко близко са общували.

Трябва да отбележим, че всеки един човек от тази зала, като обществени личности и със значение за държавата, е редно да се тестват всеки ден доброволно, за да излагатпод риск всички. Кога и как е правен теста, не е от толкова от значение, както и да размахваме медицински бележки и да правим грозен пиар.

Лошото е, че нямаме хора на такова високо държавно ниво, които да познават закона за карантиниране, за спазване на противоепидемичните мерки и да знаят как да реагират, а има такива европейски правила, доборени от ЕК", обобщи Петрова.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Joost Klein е дисквалифициран от "Евровизия" часове преди финала

Нидерландският изпълнител Joost Klein (Йост Клайн) е дисквалифициран от песенния конкурс "Евровизия" след инцидент зад кулисите. Това съобщи Би Би Си. Клайн беше сред фаворитите в тазгодишния конкурс с песента си Europapa. Проевропейският техно химн е посветен на баща му, който певецът губи на 12-годишна възраст заради рак.  26-годишният днес..

публикувано на 11.05.24 в 18:49

Ожесточени боеве за няколко украински села близо до границата с Русия

Продължават ожесточените боеве за контрол над няколко украински села близо до руската граница, докато руските военни се опитват да засилят атаките си в североизточната част на Харковска област. Руското министерство на отбраната твърди, че неговите сили са превзели пет гранични села в Харковска област. Нещо, което се оспорва от украинска страна...

публикувано на 11.05.24 в 18:30

В Кипър започват проявите за Международния ден на музеите

С над 130 събития в 28 музея от днес до края на месеца Кипър отбелязва Международния ден на музеите, който се чества на 18 май, и Европейската нощ на музеите. "Музеи за образование и научни изследвания" е темата на тазгодишния международен ден. Тя подчертава музеите като "динамични културни и образователни институции, способни да подхранват и..

публикувано на 11.05.24 в 17:34

Богата програма в Плевен за Европейската нощ на музеите и галериите

С богата програма Плевен се присъединява днес към инициативата Европейска нощ на музеите и галериите.  Събитията са посветени и на Празника на града, който се отбелязва на 15 май Вълнуващи и незабравими часове очакват плевенчани и гости на града. Богата програма е подготвила общината за Деня на Плевен - 15 май, чието начало е днес. На празника..

публикувано на 11.05.24 в 17:24

Откриха ремонтирания Клисурски манастир на храмовия му празник

С голям тържество Клисурският манастир "Св. Св. Кирил и Методий" отбеляза храмовия си празник. В днешния ден беше открит официално храмът след реставрация на иконите в него, продължила г одина и половина. За целта бяха предвидени половин милион лева европейски средства.  Реставрацията стана 87 години след изографисването на светата обидел...

публикувано на 11.05.24 в 17:21

Надпреварата за правопис "Бъди грамотен" започна от Габрово

Църковният празник на Светите равноапостоли Кирил и Методий беше избран за начало на тазгодишното издание на инициативата "Бъди грамотен". Надпреварата за правопис започна от Габрово. Габрово е първият град, в който екипът на Академика БГ гостува и под шатрата им на пешеходната зона в града габровци се спираха, за да проверят своите познания..

публикувано на 11.05.24 в 17:07

Екоорганизации искат с подписка да бъде публикуван докладът за измервателната система за въздуха

Екологични организации от страната започнаха от Велико Търново национална подписка, с която искат Министерството на околната среда и водите и Изпълнителната агенция по околната среда да публикуват доклада за състоянието на националната ни измервателна система за въздуха. От документа се очаква да стане ясно какви са проблемите и защо не се измерват..

публикувано на 11.05.24 в 16:49