Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти от РИМ Враца откриха 540 находки от пет експедиции през 2021 година

Намериха керамична фигура на Богинята-майка при разкопки край Мездра

Александра Петрова и Георги Ганецовски - археолози в РИМ - Враца
Снимка: Ива Антонова

Десетки нови находки ще обогатят експозициите на Регионалния исторически музей във Враца през тази година. Те са част от рекордния брой антики, които постъпиха в музея от миналия археологически сезон. Той продължи осем месеца - от април до ноември.

540 находки от пет експедиции е равносметката за Регионалния исторически музей във Враца от археологическия сезон през 2021 година.

Керноси, керамични светилници от Римската империя, открити при разкопки край с. Лютидол     Снимка: Ива Антонова

Две от експедициите бяха по новия маршрут на скоростни път Ботевград - Видин в района на две мездренски села.

Археологът Александра Петрова, която ръководеше експедицията за инфраструктурния обект при село Лютидол, Община Мездра каза за БНР:

"Той се намира на трасето на пътя Е79 и в рамките на три месеца извършихме пълно спасително археологическо проучване. Бяхме възпрепятствани от атмосферното време, валежите и други специфики, които са характерни за археологическата работа".

Екипът е установил, че обектът при село Лютидол представлява некропол от римската епоха.

"Успяхме да локализираме, проучим, документираме 53 гробни съоръжения, в които регистрирания погребален обред е кремация. Последният включва кремирането на човешките костни останки и събирането им заедно с гробен инвентар, сред който можем да отличим накити, лични вещи на погребания, елементи от облеклото, керамични съдове, стъклени съдове. Впечатли ни това, че някои от тях бяха намерени цели. Прешлени за вретено, ножове, монети", допълни  Александра Петрова. 

Керноси, керамични светилници от Римската империя, открити при разкопки край с. Лютидол   Снимки: Ива Антонова

Директорът на Регионалния исторически музей във Враца археологът Георги Ганецовски ръководеше втората спасителна експедиция при село Дерманци. В пластовете история от неолита до късното Средновековие са намерени чифт сребърни обеци, които поставят голяма въпросителна:

"Със сигурност мога да заявя, че имаме явно противоречие между този тип накити обеци, които по всички белези показват, че би следвало да са носени от жена, но категоричната заявка от антрополозите е, че става въпрос за мъж, около чийто череп от двете страни бяха открити въпросните обеци - датират от 15-16 век. Това са точно тези векове, за които много малко информация има - първите векове на Османското владичество по данни на намерени монети от този период", заяви за "Хоризонт" Георги Ганецовски. 

Археолози от музея във Враца изследват вече повече от десет години крепостта "Калето" край Мездра. При теренните разкопки, които започнаха през октомври 2010, продължава проучването на праисторическите пластове на обекта. Те разкриват останки от най-ранното заселване на скалния риф на левия бряг на река Искър.

За поредна година през миналия археологически сезон Георги Ганецовски ръководи редовна експедиция в местността „Калето“ край Мездра:

Най-любопитната находка от пласт от късната каменно-медна епоха от многослойния обект е женска фигура с пищни форми на Богинята-майка:

"Това са ясно изразените антропологически части, свързани с раждането. Тя е най-силният символ".

Започнаха спасителни археологически проучвания на три обекта по трасето на скоростния път Е-79 между Ботевград и Мездра, който се изгражда в момента. Открити са и първите находки, някои от които са от преди 7 хиляди години.

Разкопките по маршрута на скоростната отсечка от международния път, която се строи от миналата година, са край мездренските села Дърманци и Лютидол


Керамична фигура на Богинята-майка, открита край Мездра   Снимка: Ива Антонова

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57