Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добромир Живков: Коалицията ще губи имидж, ако до месеци няма оставка на Гешев

Президентът трябва да се върне в ролята на балансьор, това ще е най-сериозното му изпитание, смята социологът

Добромир Живков
Снимка: Личен архив

Правителството и коалицията ще започнат да търпят имиджови загуби, ако в следващите няколко месеца не се постигне декларираната голяма цел – оставка на Иван Гешев. Това мнение изрази пред БНР Добромир Живков, управител на социологическата агенция „Маркет Линкс“.

„Ще стане почти година, в която прокуратурата е поставена под много силен обществен натиск и институционален такъв, и все още, въпреки това, няма развитие. Последният казус с оставката на г-н Цацаров дава индикации за известно отстъпление, въпреки предположенията, че това е част от прегрупиране на защитаващите сегашното статукво в прокуратурата и съдебната система като цяло“, заяви той в предаването „Преди всички“.

Румен Радев   Снимка: Ани Петрова

Живков определи първия мандат на президента Румен Радев като много пъстър мандат.

Имахме много силна партийна доминация на ГЕРБ на почти всички обществени нива и това изтласка президента Радев като естествена опозиция, отбеляза социологът. Според Живков Радев е бил най-силният опозиционен център и този, който изразяваше опозиционния патос.“

През тези години политическият апетит на президента нарасна, нарасна и неговата самоувереност, че може да влияе много сериозно в политическия живот на страната.“

Трябва да следим ставащите по-видими политически амбиции до какъв резултат биха довели, подчерта Добромир Живков, като акцентира върху равната отдалеченост на държавния глава от политическите партии.

Президентът трябва да се върне в позицията на балансьор и обединител на нацията. Това ще е най-сериозното му изпитание през следващите няколко години.“

Противопоставянето президент – премиер през последните години е довело до това повече хора да се политизират, посочи още Живков.

Социологът очерта рисковете от изкушението на президента „за все по-активно участие, не толкова видимо, през влиянието, което има във вземането на важни решения“.

„Това може не просто да навреди на втория мандат, но също така може да доведе и до рискове за изпълнителната власт. Правителство, което не изглежда самостойно, не изглежда да взема решението си само, много бързо може да изгуби доверие.“

Президентът инвестира изключително много в тази управленска формула, която имаме в момента, но именно той може да бъде сред сериозните рискове, ако не се оттегли, коментира Добромир Живков. Това по думите му може да изиграе лоша шега и на двете страни.

Имиджът на президента остава стабилен и силно позитивен, обобщи Добромир Живков.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15