Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зелма Алмалех за филмите на Стефан Джамбазов „Левски и ние“ и „Надежда“


"Филмът "Надежда" показва еуфорията на тези млади хора от промените, за които си мислехме, че всичко ще стане много бързо, но то не стана...", каза пред БНР журналистът Зелма Алмалех преди излъчването на филмите на Стефан Джамбазов „Левски и ние“ и „Надежда“ в кино „Одеон“.

"Въпреки това има нещо много светло в този филм, макар че много от нещата не случиха изобщо, но остава усещането за този порив на младостта, когато не сме били достатъчно мъдри, за да предвидим какво ще стане",

По идея и покана на Националната филмотека в кино „Одеон“ на 24 януари -  понеделник от 18 часа ще бъдат представени двата документални филми в памет на Стефан Джамбазов и по повод 70-та му годишнина, която беше на 13 декември 2021 година.

"Това си е филмът на Стефан, аз не бих добавила нищо", каза още Алмалех.

Филмът „Надежда“ на СТФ „Екран”, сценарист и режисьор Стефан Джамбазов, оператор Огнян Логофетов, е реализиран 1989/90 година. Тогава веднага след промените през 1989 година, екипът започва да заснема събитията по столичните улици с участието предимно на младежите и студентите. Демонстрациите на Независимите студентски дружества, които бяха активната част на младите - срещите, четенията, блокадите в Софийския университет, пърформансите по софийските улици бяха обект на този филм.

Във филма има протести, пърформанси с участието на група „Градът“ с младите художници, тогава, Недко Солаков, Андрей Даниел, Греди Асса, Вихрони Попнеделев, Свилен Блажев – Свиката, изкуствоведа Филип Зидаров, четения, шествия, бдения и въобще всичко, което съпътстваше тези първи години на българската демокрация. Освен това в архивните кадри присъстват и личности като д-р Желю Желев, първият демократично избран президент на Република България, Радой Ралин и други известни фигури.

„Левски и ние” е създаден през 1987/88 година в Студия за телевизионни филми „Екран”, по повод 150-та годишнина от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. Стефан Джамбазов е режисьор и съсценарист с Петър Тодоров, оператор Емил Петров, композитор Виктор Чучков. Тогава беше голямо изключение документален филм да има оригинална музика.

"Годината беше 1987 - време, когато зрееше промяната, която дойде след две години. Тогава някак си Левски събираше желанието на хората за промяна. За това и споровете около това дали трябва на всяка цена да се търси гроба му или или той да остане само като икона за поклонени са изключително яростни. Изразител на „гроботърсачите” беше писателят Николай Хайтов, а на учените, които искаха да се говори за истинския принос на Левски в нашата история като политическа и човешка личност с изключителни качества беше проф. Николай Генчев", разказа още Зелма Алмалех.

Тя допълни, че БНТ е собственик на филмитие, но тя много бързо ни ги предостави сега в много добро техническо качество, затова Алмалех благодари на националната телевизия.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57