Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От ТЕЦ „Марица изток 2“ чакат диалог с властта по енергийния преход

Ако „Марица изток“ стане неспокойна, цялата държава ще стане неспокойна, предупреждават синдикалисти

Снимка: БГНЕС

С няколко писма до правителството и отделни министри се иска насрочване на среща на браншовия съвет за тристранно сътрудничество на тема енергетика. Писмата са изпратени от КНСБ в ТЕЦ „Марица изток 2“, като до момента работещите там нямат нито писмен, нито устен отговор, нито покана за разговори. Ако продължава неглижирането им, синдикалистите се готвят за стачка.

Пред БНР Деян Дяков, председател на синдиката в ТЕЦ „Марица изток 2“, поясни, че при предишни правителства в рамките на седмица техните писма са били отразявани, а срещи са били насрочвани максимум до 10 дни.

Основният проблем, за който се иска среща, е обсъждането на Плана за възстановяване и устойчивост в сферата на енергетиката. Дяков подчерта, че всички промени след забележките на ЕК трябва да се обсъдят със социалните партньори и да станат достояние на всички граждани.

„Искаме да видим как ще бъде разписан целия плавен енергиен преход, искаме да знаем ясно съдбата на нашите служители“, изтъкна Деян Дяков.

Той се позова на информация на президента на КНСБ Пламен Димитров, че в началото на февруари ще бъде свикан Националния съвет за тристранно сътрудничество по тази тема.

„Следващата седмица вероятно ще се събере браншовият съвет на тема енергетика“, съобщи Деян Дяков.

„Нито една от двете страни няма полза от протести и нагнетяване на напрежение. Нашата по-остра позиция беше породена от мълчанието на правителството“, отбеляза синдикалистът.

Снимка: БГНЕС

Вътре в Плана и между редовете на Плана е записано бъдещето на комплекса, коментира пред БНР и Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ „Подкрепа“.

Загоров е категоричен, че искат едно от обществените обсъждания - „от всички, които правят – дали на Малдивите, в Брюксел или в София“ – да бъде в Раднево.

„Защото регионът ще зависи изключително много и в бъдеще от комплекса „Марица изток“, а комплексът ще зависи от записаното в Плана за възстановяване и устойчивост. Това е разковничето.“

„Марица изток“ като енергиен комплекс се доказа. Няма коминче в „Марица изток“, което да не пуши. Работи се на пълни обороти. Ако бяхме в социализма, щяхме да кажем - „Марица изток“ пее и всичко е по конец. Толкова натоварен комплексът не е бил от отдавна. И някой да си прави експерименти като това да премества седалището на едно предприятие от Раднево в София, и да казваме, че миньорите от София ще вдигат стачка, ще правят протест или са изпълнили плана си, това е малко смешно. А да хвърлиш бомбата – ще ви направим завод за боклук, точно в зимата, в най-голямото натоварване, когато никой от комплекса не почива, това бих го определил като напълно безотговорно. Човек, който не познава душата на миньора, не познава душата на региона, не познава какви са социалните връзки между тези хора, може да хвърля такива бомби, само за да отговори на някакъв въпрос и този въпрос да мине и да замине в парламента“, посочи Александър Загоров.

Ако „Марица изток“ стане неспокойна, цялата държава ще стане неспокойна, защото „Марица изток“ в момента връзва балансите на енергетиката, която дава живот на икономиката, категоричен е Загоров. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41