Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Касандра Радославова ще бъде „Прокурор за един ден“ в Плевен

Тя мечтае да стане адвокат

Милена Кънчева, Касандра Радославова, Николай Стоев
Снимка: Латинка Светозарова

Касандра Радославова живее в плевенското село Буковлък. Ученичка е в 11 клас в Професионална гимназия по мениджмънт и хранителни технологии в Плевен. След броени дни Касандра ще бъде „Прокурор за един ден“, след като със своето есе спечели конкурс за младежи от ромски произход между 16 и 18 години. Инициативата се реализира за първи път от Кралската прокурорска служба към Британското посолство в партньорство с Асоциацията на прокурорите в България и неправителствена организация.
В Деня на ромската Нова година - 14 януари обявиха победителите в инициативата „Прокурор за един ден“. Момичета и момчета писаха есета, а победители в конкурса са Касандра от Плевен, Любка от Самоков, Ванеса от София и Златка от Пловдив.

Прокурор за един ден е инициатива на Кралската прокурорска служба към Британското посолство в София, в партньорство с Асоциацията на прокурорите в България, Центърът за етнически диалог и толерантност „Амалипе“ и Младежката фондация "Арете".

"И като прокурор, и като гражданин да помогнем най-вече на тези деца да видят как работи правосъдната система, да възпитаваме в тях уважение към закона, към правото. И не само уважение, но и любов. Защо не в някой от тези деца да запалим искрата и те да пожелаят да се развиват в бъдеще в това поприще, което ще е полезно за целите на общността, ще доведе до възпитаване на един дух, който всички ние имаме нужда да виждаме в нашето общество и който ни липсва до голяма степен", каза за БНР Владимир Николов, окръжен прокурор на Плевен и председател на Асоциацията на прокурорите.

Касандра Радославова е едно любознателно момиче, желанието да учи идва от семейството, най-вече от бабата, признава самата тя. Касандра иска да стане адвокат.

"Участвах съвсем на шега. Изобщо не мислех, че ще спечеля".

Според Касандра трябва да се спрат незаконните бракове с деца.

На първо място е училището, защото, когато един човек е образован, той знае какви възможности има и какво му предлага света. Когато родителите му забраняват да не ходи на училище и го затварят в общността, в която е, той няма как да има очи за бъдеще и да мисли за неща, свързани с неговото развитие“, допълни Касандра.

Милена Кънчева е класен ръководител и учител по български език и литература на Касандра Радославова.

Нашите деца идват при нас с много дефицити и ние трябва да играем и ролята на семейство. Ние трябва да ги подкрепяме, възпитаваме, учим и социализираме“.

Николай Стоев, преподавател в Професионална гимназия по мениджмънт и хранителни технологии в Плевен допълни:

„Не само тя и нейните съученици виждат хора на 30, 40 години, които идват в нашето училище, за да получат образование и от тук рефлекса към нейната тема - прекъснали връзката с училището“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08