"Всичко, което се прави в момента, има тактически задачи - да се постигне някакъв бърз успех, който да може да се рекламира пред широката общественост, да се публикува в медиите и да се създаде впечатление за активност. Това, което ние правим (в историческата комисия - б.р.), е насочено към стратегически цели - какво трябва да се промени през следващите 10-15 години, за да има ефект".
Коментара направи пред БНР проф. Иван Илчев, член на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси между България и Република Северна Македония.
Той съобщи, че следващото заседание на комисията ще е в последните 5 дни на февруари.
Според него сговорчивостта в българо-македонската историческа комисия е само на думи и изчезва, когато се стигне до реалности.
По думите на проф. Илчев поставянето на историята в центъра на преговорите между София и Скопие е било решение на политиците, които не са предприели никакви решения в останалите области:
"Не направих почти нищо за бизнеса. Бих бил любопитен да видя икономически анализ за прословутия Коридор №8 - колко коли ще минат, колко ще е натоварен. Не съм видял икономически анализ и за самолетната линия - колко души ще летят с нея, какви товари ще се пренасят, колко ще изгодно за РСМ да се лети през София, отколкото през други дестинации".
Проф. Илчев не е оптимист за постигане на напредък в преговорите в Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси:
"Трудно ми е да си представя това, като виждам реакциите на колеги, които са интелигентни и знаещи, но очевидно са толкова моделирани от нещата, които са ставали в Македония през последните 100 години, че им е трудно да надскочат боя си".
Посещението на ОМО "Илинден" в Скопие е било предсказуемо, подчерта историкът и добави:
"Бях казал, че съм убеден, че сега македонците ще инспирират такова посещение. Това е просто начин да покажат, че те имат козове, с които да ни шантажират".
Историкът обясни и, че в България фашистки режим, в смисъла, в който историците го употребяват, не е имало:
"Имало е десен авторитарен режим, който не се различава съществено от режимите, които са съществували в Полша, Унгария, Румъния, дори и в Югославия по това време. За мен голямата изненада от новото правителство беше, когато се проведе КСНС и видях хората, насядали около масите и покрай стените в залата. На масата не се изненадах кой седи, но видях, че покрай стените никой не стои, а там е мястото на експертите, които в случай на нужда да дават информация и експертно мнение".
В Чикаго днес е 3-ят ден, кулминацията на 15-то издание на фестивал "Верея", . Тази година фестивалът събира 30 танцови състава и близо 600 участници от САЩ, Канада и за втора поредна година, и от Европа. Миналата година гостува танцов състав на банатските българи от Винга, Румъния , а сега състава "Дунав" от Дюселдорф, Германия...
Много българи, любители на мотоциклети са на изложението в Солун. Още на паркинга на международния панаир в Солун прави впечатление пристигналите стотици български рокери за изложението. В палата 13 на панаира са представени 21 марки мотоциклети, скутери и АТВ-та. Участват 39 изложители, които представят на посетителите цялата информация..
В студиото на БНР са студенти от НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Те идват при нас с покана към вас, да се насладите на тяхното изкуство. За тази цел в рамките на три дни – 25, 26 и 27 април те ще покажат своя труд в областта на театралното и филмовото изкуство напълно безплатно за публиката. Инициативата се провежда от 2005 година насам и се..
Определян е като папата на хората, на мира и милосърдието. Светла личност и истински духовен водач. Изпращат папа Франциск в последния му земен път Франциск стана вторият глава на Римокатолическата църква, който дойде в България - 17 години след Йоан Павел Втори. Посещението му през май 2019-а беше под надслов "Мир на Земята"...
Несигурността тегне над пролетните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка. И докато водещи икономисти и финансисти, които по традиция се събират във Вашингтон за форума, обсъждат промените в глобалната търговия заради митата, наложени от американския президент Доналд Тръмп, самият той се прицели в управителя на Федералния..
Кой ще издържи по-дълго в търговската война между САЩ и Китай? Въпросът има не само икономически аспект, но и политически. На първо време икономиката на най-големия износител в света - Китай, ще страда. Еднопартийната система може да е най-големият враг на икономическия просперитет, но не е изключено да се окаже предимство, като по-скоро сплоти..
11-ото издание на националния фестивал "Семе българско" започва днес в Севлиево. Космическият глас на Валя Балканска и гайдата на Петър Янев ще дадат начало на фестивала "Семе българско", който вече е традиционен за Севлиево. Музикалната сцена е част от преживяването в двата дни, в които в градския прак "Казармите" се събират земеделски..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Ю Хуа е сред най-четените китайски автори по света и е за първи път в България, благодарение на "Прочети София". Срещата с него ще бъде в..