Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петков: България и РСМ ще обсъждат политическите паралелно с икономическите въпроси

Три меморандума бяха подписани на съвместното заседание на правителствата на България и РСМ

| обновено на 25.01.22 в 17:39
Правителствата на Република България и на Република Северна Македония проведоха съвместно заседание.
Снимка: БГНЕС

България няма да променя състава на своята част от смесената българо-македонска комисия по историческите въпроси. Това заяви премиерът Кирил Петков след проведеното в София съвместно заседание на двете правителства на България и Република Северна Македония.

Петков изрази надежда, че възприетият, по думите му, нов подход в отношенията ще се отрази положително и на преговорите по спорните въпроси.

България и Северна Македония подписаха три меморандума за сътрудничество в сферата на земеделието, между малките и средни предприятия и за развитие на жп линията София – Скопие, която е част от големия проект Коридор номер 8.

„Когато още на първата среща между двете правителства имаме вече 3 реално подписани меморандума, това е примерът за новия подход, който ние даваме с нова енергия и реални резултати“, заяви Кирил Петков след края на съвместното заседание на двете правителства.

Меморандумът в сферата на земеделието предвижда обмяна на българския опит в усвояването на предприсъединителни фондове в бъдеще, с меморандума за малките и средни предприятие се признава стратегическото значение на дребния бизнес за икономиките, а за жп-връзката София – Скопие ще се прави оценка на възможностите за европейско и международно финансиране.

Димитър Ковачевски посочи като критерий за успех на работните групи от 1 март да има работеща авиолиния София – Скопие, както и:

„До около 2023 г. трябва да се изгради 13 км път до ГКПП Клепало и да имаме отворена граница“.

Но най-големият критерий за успех на диалога е:

„Да се постигне споразумение и своевременно да се проведе първата правителствена конференция за Република Северна Македония в Европейския съюз“.

Петков категорично заяви, че от българска страна не предстоят промени в състава на Мултидсциплинарната комисия по исторически и образователни въпроси. Три заседания на комисията предстоят през следващите 4 месеца, първото е през февруари.

Съпредседателите Драги Георгиев и Ангел Димитрова са показали желание за интензивна работа и конструктивни разговори, заяви Кирил Петков:

„Професорите и от двете страни показаха, че са готови този нов полъх на допълнителна енергия да се превърне в конструктивен тон и конструктивни разговори. Така че, в този момент ние няма да правим кадрови промени“, отбеляза българският премиер.

Премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски пък заяви, че правата на българите в Северна Македония трябва да бъдат конституционно гарантирани, така както е присъщо за една европейска държава. Но посочи, че това е процес, който изисква немалко време:

„И нормално – доколкото и други граждани на държавата, които се самоопределят по друг начин, и те да могат нормално да бъдат част от състава на Република Северна Македония. И нормално нещо такова да се случва по пътя на една страна към Европейския съюз“.

„Този процес изисква конституционни промени с повече стъпки и включване на повече институции..., тъй като тогава се отваря Конституцията с цел и други адаптирания на Конституцията да се направят, тогава в този процес, разбира се, ще бъдат обхванати и тези въпроси въз основа на исканията на гражданите“, каза Ковачевски.

И двамата премиери гарантираха, че политическите въпроси се обсъждат редом с работата на работните групи по секторите икономика и инфраструктура, евроинтеграция и култура. Продължава и обсъждането на протокол 4+1 – списъкът от искания на България за решаване на двустранните спорове:

„Докато стават ясни резултати като авиолинии, нови пътища, нови КПП-та, икономически сътрудничества, едновременно паралелно да вървят и политическите въпроси“, отбеляза премиерът Кирил Петков.

Паралелно със заседанията на работните групи министерствата на външните работи ще водят разговори по двустранните спорове и протокола, известен като 4 плюс едно – исканията на България са да спре речта на омразата в Северна Македония, реабилитиране на жертвите на комунистическия режим с българско самосъзнание, ненамеса във вътрешните работи и последното искане – правата на българите в югозападната ни съседка.

Премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски беше приет днес и от президента Румен Радев. Той се срещна и с председателя на Народното събрание Никола Минчев. 

От звуковите файлове можете да чуете репортаж и коментар на Тоня Димитрова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полицай е задържан за рекет на предполагаеми телефонни измамници

Двама мъже, единият от които полицай от Ветово, са привлечени като обвиняеми за извършена измама от Районната прокуратура в Русе. Случаят е от края на ноември мината година, когато служители на дирекция "Вътрешна сигурност" при МВР са задържали 38-годишния полицай в момента на получаване на белязани пари. До задържането се стига, след като..

публикувано на 07.01.25 в 12:15

И ПП внасят проект за промени в Изборния кодекс

И "Продължаваме промяната" внасят проект за промени в Изборния кодекс, съобщиха от партията.  Той предвижда отпадане на ръчното броене на гласовете чрез въвеждане на оптични сканиращи машини, с които да се отчита вотът. Предлага се гласуването с машини да се отчита чрез протокола, генериран от самата машина. Протоколите от оптичните..

публикувано на 07.01.25 в 11:46

Близо 100 са жертвите на труса в Тибет

Мощно земетресение с магнитуд 7,1 разлюля китайския автономен район Тибет. До момента властите съобщават за най-малко 95 загинали и над 130 ранени. Земетресението е регистрирано тази сутрин в един от свещените градове в китайския автономен район Тибет - Шигаце. Трусът е бил с дълбочина 10 километра, съобщи американският Геоложки институт...

публикувано на 07.01.25 в 11:41

Гръцките фермери отново са готови да блокират пътища

Гръцките фермери отново са готови да блокират пътища. След заседание на фермерските съюзи от цялата страна е взето решение за протести по пътищата, ако правителството не реши проблемите пред аграрния сектор. Част от исканията им включват по-ниски цени на горивото и на селскостопанските материали, намаляване на разходите за електричество,..

публикувано на 07.01.25 в 11:21

95 сигнала за покритието на мобилните мрежи са постъпили в КРС за 2024 г.

95 сигнала, свързани с покритието на мрежите на мобилните оператори, са постъпили за 2024 година в Комисията за регулиране на съобщенията. Оказва се, че услугата "Роуминг" често може да се превърне в опасна за сметката ни, защото в гранични и високопланински райони на страната, неволно мобилните ни телефони поднасят изненади като се..

публикувано на 07.01.25 в 11:18

Съкращения в дърводобивни и дървопреработвателни фирми в Кюстендилско

В дърводобивните и дървопреработвателните фирми и предприятия в Кюстендилско съкращават персонал заради продължаващата с месеци криза в сектора, заради което се очакват протести. Кризата в сектора е от 2022 година. Проблемът не се решава и не се предприемат мерки от страна на държавата. Причината са високите тръжни цени и липсата на пазар на..

публикувано на 07.01.25 в 11:09
Симеон Власев, собственик на малка пекарна в Монтана

Хлябът в Монтана поскъпна с между 5 и 20%

С 5 процента е увеличила цената на хляба малка пекарна в Монтана. По думите на нейния собственик, това няма да е последното повишение. "При нас цените на първо време ги вдигаме с 5 процента от днес, защото все още няма яснота суровината на колко ще идва, брашното имам предвид". Това каза Симеон Власев - собственик на малка пекарна за..

публикувано на 07.01.25 в 11:00