Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектното финансиране няма да дава субсидия "на калпак"

Найден Зеленогорски: Общините ще получат около 5,6 млрд. лева от Бюджет 2022

Това е повишение с 660 милиона лева повече от 2021 година

Найден Зеленогорски
Снимка: БГНЕС

Непосилните цени на електроенергията и значително по-високите сметки  на общините предизвикаха сериозно недоволство сред местните власти.

От този проблем обаче лъснаха и други, свързани с местното управление и не малко абсурдни ситуации, свързани с изпълнението  на редица закони.

Новите управляващи подготвят доста промени свързани с местното управление, като например чаканата от години децентрализация на общинските бюджети, значителни промени на Закона за устройство на територията и дори окрупняване на общините.

Освен това се планира през втората половина от годината за общините да бъдат отпуснати над 1 милиард лева за реализацията на готови инфраструктурни проекти.

Новия бюджет предвижда около 30 на сто повече пари за капиталови разходи на общините.

Това беше обсъдено вчера в Ловеч от група депутати от управляващата коалиция след среща с местни граждани, инициирана от комисията по регионално развитие, благоустройство и местно управление към Народното събрание.

"Общините изпитват затруднения свързани с пандемията, като те бяха на първа линия, но не получиха финансиране за това. През тези две години се натрупаха много дефицити и невъзможност за изпълнение в пълна степен на всички общински дейности", коментира пред БНР Найден Зеленогорски - председател на сдружението "Достойнството на един народ", дългогодишен председател на Комисията по регионална политика в предишни народни събрания и бивш кмет на Плевен.

Що се отнася до новото правителство и управляващото мнозинство ситуацията е много тежка във вътрешен и международен план. Стъпката за подкрепа на общините през 2022 година е успешна, като в бюджета са заложени 30 на сто повишение на целевите субсидии за капиталови разходи. 

Грубо общините ще получат около 5 милиарда и 600 милиона лева, ако в този вид се приеме бюджета. Тоест с 660 милиона лева в повече от 2021 година. Да, парите никога не стигат. Сега особено с повишените цени на енергоносителите. Затова са необходими бързи мерки. 

Средствата за инвестиции също не достигат за общините. Половината от пътната мрежа се управлява от държавата, останалата над 20 хиляди км. от общините. А бюджетите за това на МРРБ и на общините са коренно различни. Общините се нуждаят от повече средства, особено за текущи ремонти, които са голям проблем, а за тях не могат да се ползват европейски проекти и финансиране", уточни още Зеленегорски.

 Във връзка с това, че през втората половина от годината за общините да бъдат отпуснати над 1 милиард лева за реализацията на инфраструктурни проекти, Зеленогорски коментира, че това ще е проектно финансиране, тоест няма да се дава субсидия "на калпак", а на база на готови проекти ще се кандидатства пред този фонд и пред правителството. Проектното финансиране е изключително важно. Това е модерно финансиране и естъпка, при която общини с готови проекти, ще кандидатстват веднага, заяви още пред БНР Зеленогорски. 

Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08