Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преброени ли са дните на зеления сертификат

Снимка: БГНЕС

Преброени ли са дните на зеления сертификат? Този въпрос възникна след разнопосочното говорене на политици и експерти. Въпросът стана особено актуален вчера, когато бяха споменати и няколко срока, поставиха се нови условия и се оспориха поети ангажименти. 

Още въвеждането му зеленият сертификат раздели обществото на две - групите „за“ и „против“ докрай останаха непримирими. Противниците му дори направиха опит да щурмуват парламента, за да приключат със сертификата и сертифициралите го. Това се случи на 12 януари, а организатор на протеста беше партия „Възраждане“.

БГНЕС

„Това, което имаме в момента, е един здравен фашизъм“, подчерта по време на протеста Цончо Ганев от „Възраждане“.

Само 5 дни преди това Народното събрание беше гласувало зеленият сертификат да стане задължителен и за депутатите. Правило, което не проработи, защото народните представители се възползваха от правото си да не могат да бъдат спирани от никого.

„Това е нещо, което нарушава правата на милиони българи и аз не искам да съм с нищо по-различен от тях“, коментира лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов, който призова хората „да не изпълняват тези антиконституционни решения, които насаждат дискриминация и разделение в обществото“.

До сградата на парламента беше разположена мобилна лаборатория за тестове. Снимка: БГНЕС

„Всичко, което до момента се случва, показва, че нито една от тези мерки, които се предприемат, реално не вършат никаква работа. Вирусът се разпространява независимо от това дали носите маска или не, дали имате 3 ваксини, 6 ваксини, 5 ваксини или колкото си прецените, или имате амулет под формата на зелен сертификат“, смята Тошко Йорданов, председател на парламентарната група на ИТН, другите противници на сертификата.

За да спре ескалацията на напрежение премиерът Кирил Петков инициира работна група, която да обсъжда зеления сертификат, ваксинацията и мерките. Но и тя не проработи - заради спор дали заседанията й да се излъчват на живо в социалната мрежа.

Вчера спорът „за“ и „против“ получи ново гориво за разпалване на страстите. Първо шпаги кръстосаха експертите, гостуващи по едно и също време в сутрешни блокове, загрижени, но на различно мнение.

Снимка: БГНЕС

Съветникът на премиера по Covid въпросите проф. Радка Аргирова, ръководител на работната група, постави краен срок:

„Зеленият сертификат за България (защото за Европа ще продължи още) ще бъде необходим, предполагам, още около един месец, не повече.“

„Не трябва да отпада“, категоричен е главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според него сертификатът осигурява безопасна среда. При приемливи нива на ваксинация и намалени смъртност и заболеваемост, зеленият сертификат ще е изиграл своята роля и ще се махне, уверява Кунчев.

Снимка: БГНЕС

Разнобоят продължи и в парламента. Костадин Костадинов съобщи, че в телефонен разговор е получил уверение лично от премиера Кирил Петков, че сертификатът ще отпадне:

„Той каза по някое време април, аз му казах, че трябва да стане по някое време този месец. Гледам, че явно търсят път да се срещнем по средата – март.“

Костадинов пита и кой ще поеме отговорността за нанесените огромни загуби на българските предприемачи и граждани.

Последва опровержение от Кирил Петков:

„Никакви ангажименти не са поемани от никой. Единственото нещо, което до този момент аз съм казал за зеления сертификат, и това го мислим сериозно, е че при високи нива на ваксинация - над 60%, или при падане на броя на интензивните легла на 5% от общия брой на интензивните легла, които да са свързани с Covid, при тези два критерия, аз вярвам, че зеленият сертификат трябва да отпадне, защото тогава вече сме извън кризата.“

Петков все пак поиска да чуе и мнението на работната група.

Изненадващо към искането за премахване на сертификата се присъединиха и бившите управляващи от ГЕРБ, негови доскорошни най-яростни поддръжници. В изявление в кулоарите на парламента те обявиха, че ще подкрепят намерението на „Възраждане“ да бъде сезиран Конституционният съд заради изискването за зелен сертификат за достъп до сградите на Народното събрание. Бившият здравен министър Костадин Ангелов представи мотивите:

Ние не сме против зеления сертификат, ние сме против побългарения вариант за зелен сертификат. По този начин, когато падне зеленият сертификат, търговията и търсенето на фалшиви зелени сертификати ще спре. Т.е. ние ще свършим работата на МВР.“

Чуйте различните мнения в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24