ГЕРБ подкрепи заявеното от партия „Възраждане“ намерение за конституционната жалба на партия „Възраждане“ за отмяна на зеления сертификат като вход за Народното събрание.
Според най-голямата опозиционна сила правителството на Кирил Петков се е провалило в изискването за Covid сертификата и води разговори на „тъмно“ за отмяната му. Бившият здравен министър Костадин Ангелов настоя за незабавна отмяна на зеления сертификат, като подчерта:
„Ние не сме против зеления сертификат, ние сме против побългарения вариант за зелен сертификат. По този начин, когато падне зеленият сертификат, търговията и търсенето на фалшиви зелени сертификати ще спре. Т.е. ние ще свършим работата на МВР“.
Росица Кирова от ГЕРБ коментира, че така както се прилага у нас, зеленият сертификат не трябва да бъде задължително условие за достъп до работното място.
„Разбрахме, че от „Възраждане“ внасят конституционна жалба за отмяна на зеления сертификат и ще им помогнем. Дванадесет депутата от нашата група се подписаха под тази жалба, защото смятаме, че сертификатът трябва да бъде отменен като документ, който дава различни права на българските граждани и онеправдава онези, които искат да спазват здравния протокол“.
„Възраждане“ започна да събира подписи за внасяне на жалба в Конституционния съд, след като Народното събрание прие решение да се изисква Covid сертификат за достъп до сградите на парламента.
На преговорите в саудитския град Джеда на 11 март Украйна е обозначила пред Съединените щати своите "червени линии". Това заяви Андрий Ермак, ръководител на офиса на украинския президент, цитиран от " Украинская правда". "Украйна не обсъжда неутрален статут и намаляване на числеността на своите въоръжени сили. Никога няма да признаем временно..
Български компании имат сериозен интерес към Европейския фонд за отбрана, който предоставя един млрд. евро годишно безвъзмездно финансиране за иновативни високотехнологични проекти. През 2024 година е регистрирано рекордно участие на фирми и организации, а оценката на проектите се очаква през май. Според министъра на икономиката Петър Дилов..
По време на разговора си с президента на САЩ Доналд Тръмп руският президент Владимир Путин се е съгласил да спре ударите срещу енергийни обекти в Украйна за 30 дни, предава АФП, като се позовава на източници от Кремъл. Разговорът между Тръмп и Путин е приключил Заедно с това Путин е поставил условия за прекратяване на бойните действия,..
Нова петстранна международна конференция по Кипърския въпрос ще се състои в края на юли, лидерите на двете кипърски общности са се съгласили за пакет от инициативи за изграждане на доверието между тях. Тези важни съобщения за пътя напред направи генералният секретар на ООН Антонио Гутериш в изявлението си след приключилата днес неформална среща за Кипър..
Служители на НИМХ излязоха на протест пред Съдебната палата в София под надслов "Справедливост за Руми и Жоро от Мургаш!". Те изразиха недоволството си от решението на Софийския градски съд, който пусна под домашен арест нападателя на техните колеги Румяна и Георги Златанови, наблюдатели в синоптичната станция на връх Мургаш. Нападение над дежурни..
Изтече срокът, определен за обществени консултации във връзка с подготовката на Социалния фонд за климата . Т ой предвижда България да получи близо 2.5 млрд. евро за периода от 2026 до 2032 г. Средствата ще бъдат насочени към най-уязвимите групи домакинства и микропредприятия, намиращи се в състояние на енергийна или транспортна бедност...
Партиите от управляващото мнозинство се обявиха за запазване на хартиените бюлетини. Това стана ясно по време на продължилата 3 часа дискусия на работната група за обсъждане на промените в Изборния кодекс преди второ четене. Общият проект за окончателно приемане включва пет законопроекта, предложени от ПП, ДБ, "Възраждане", БСП и ИТН и приети..
Република Северна Македония скърби. Пожарът в дискотеката в град Кочани отне живота най-малко на 59 души. Млади хора и деца. В държавата е обявен 7-..
В България имаме лѝстова демокрация! Ако си близък на лидера - попадаш в листите на партията за изборите. Това мнение изказа пред БНР ПР експертът..
Има транспортирани от Северна Македония пациенти и в болници в Пловдив и Варна. Трима са във Военноморската болница във Варна - д ве момчета и едно..