Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От Общинския приют в Добрич са осиновени 121 кучета през 2021 година

НПО и доброволци помагат за намирането на дом на изоставени кучета

Снимка: Мая Щърбанова

Грижата към бездомните животни през последните години все повече се засилва. Редица неправителствени организации, доброволци и любители на четириногите ни приятели подпомагат дейността и на общините в опит да се осигурят здравни грижи, подслон, дом, храна и любов за животните. Тази тенденция се забелязва и в Добрич, където през миналата година от Общинския приют са били осиновени рекордните 121 кучета. Капацитетът на приюта е за 104 кучета, като в момента обитателите там са 90. В приюта се водят онези животни, за които има подаден сигнал, че са в лошо здравословно състояние или пък са проявили агресия към хора. Всяко животно преминава през вътрешно и външно обезпаразитяване, обстоен преглед, ваксинация и кастриране и ако се прецени, че то не би оцеляло на улицата, се оставя на грижите на служителите в приюта, останалите се връщат там, откъдето са били взети.

Снимка: Мая Щърбанова
Невероятна помощ и съдействие за цялостната дейност на Общинския приют за кучета в Добрич оказват неправителствени организации и доброволци и благодарение на общия им труд, осиновяванията и добрите грижи за животните са факт.

"Миналата година са осиновени 120 животни, 121 мисля, че бяха точно. Предната година мисля, че бяха 40, така че се вижда, че съвместната работа и съвместните действия носят добър резултат. Доброволците се ангажират с търсене на домове на животните. Освен това оказват помощ в лечението на животните, тъй като нашия бюджет специално за лечение, лекарства, за медикаменти е доста оскъден", каза за БНР д-р Михаела Тосева. 

Тя допълни, че често намират изоставени кучета в района на приюта:

"Оставяли са пред вратата. Връзват ги на оградата, носят ги в чували, доста често се случва. Имаме много изоставени животни.  Половината от тези, които са настанени в приюта са изоставени, другата половина са заловени по сигнали".  

Снимка: Мая Щърбанова
Росица Радева попада случайно в приюта в края на 2020 година и оттогава идва тук като доброволец, който да се грижи за настанените кучета, както и да търси техен постоянен дом.

"По сигнал една приятелка ми се обади, че прибрали едно куче, което е социално, дойдохме да го видим. Тосева каза, че няма нищо против да му намерим дом. Ние се обърнахме към организацията, защото в България повече ги взимат за синджир, а ние искаме да лежат по диваните. Затова се обърнахме към организацията, тя е немска организация, помага ни да намираме домове".
 
Десислава Георгиева, също доброволец в приюта, споделя, че общуването с животните за нея е много по-приятно, отколкото с хората и се чувства щастлива, когато помага на кучетата.

"Комуникацията ми с тях върви перфектно, за разлика от комуникацията ми с хората".

Илияна Ташева                           Снимка: Мая Щърбанова
Вече седем години Илияна Ташева всяка седмица е в приюта. По думите ѝ през последната година тя има все повече причини да бъде по-скоро оптимист по отношение на промяната в мисленето на хората и готовността им да бъдат съпричастни към безстопанствените животни.  

"Основното, което е в приюта, когато съм там, това е помагане в почистването, социализация, разходка на кучета, търсене на дарители".

Въпреки че сградата на Общинския приют е много стара и трудна за поддържане, засега няма възможност той да бъде преместен, но в новия бюджет ще бъдат заложени повече средства за животните, споделя директорът на приюта Християн Христов.

"Много голяма част от сградата ще бъде обновена, говоря за подовите настилки и за покривната конструкция, която цялата трябва да се демонтира и да се монтира нова с термопанели".

За съжаление, по-големият процент от осиновените животни намират своя постоянен дом в чужбина, докато българите все още сме по-скоро пасивни в това отношение и предпочитаме кученца, които се продават в зоомагазините и са породисти. А дали има разлика в любовта, с която домашните ни любимци ни даряват от това дали са породисти или не, отговорът е ясен - не, защото само те могат да обичат и да се отблагодаряват по своя си неподправен и толкова мил начин.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

В Павликени заработи общински приют за 100 бездомни кучета. Той ще приема потенциални осиновители и доброволци, които ще помагат за обгрижването и разхождането на животните.

Общински приют за безстопанствени кучета в Павликени е най-големият в област Велико Търново. Капацитетът е за 100 животни, за които са изградени 20 навеса, всеки от тях е оборудван с единични колибки, групирани в три двора. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илиана Измирлиева

Логопедът: Пациент с инсулт или удар по главата, може да загуби способността да разбира родния си език

Логопедите помагат не само на деца с говорни проблеми, но и на хора с черепно-мозъчни травми и с инсулт . Логопедът Илиана Измирлиева тази година е номинирана за Логопед на годината в категорията "Индивидуално обучение" . Освен основната дейност, която практикува като логопед, тя преподава и на бъдещите актьори в колеж "Любен Гройс" и в..

публикувано на 24.09.24 в 11:45

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54