Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От Общинския приют в Добрич са осиновени 121 кучета през 2021 година

НПО и доброволци помагат за намирането на дом на изоставени кучета

Снимка: Мая Щърбанова

Грижата към бездомните животни през последните години все повече се засилва. Редица неправителствени организации, доброволци и любители на четириногите ни приятели подпомагат дейността и на общините в опит да се осигурят здравни грижи, подслон, дом, храна и любов за животните. Тази тенденция се забелязва и в Добрич, където през миналата година от Общинския приют са били осиновени рекордните 121 кучета. Капацитетът на приюта е за 104 кучета, като в момента обитателите там са 90. В приюта се водят онези животни, за които има подаден сигнал, че са в лошо здравословно състояние или пък са проявили агресия към хора. Всяко животно преминава през вътрешно и външно обезпаразитяване, обстоен преглед, ваксинация и кастриране и ако се прецени, че то не би оцеляло на улицата, се оставя на грижите на служителите в приюта, останалите се връщат там, откъдето са били взети.

Снимка: Мая Щърбанова
Невероятна помощ и съдействие за цялостната дейност на Общинския приют за кучета в Добрич оказват неправителствени организации и доброволци и благодарение на общия им труд, осиновяванията и добрите грижи за животните са факт.

"Миналата година са осиновени 120 животни, 121 мисля, че бяха точно. Предната година мисля, че бяха 40, така че се вижда, че съвместната работа и съвместните действия носят добър резултат. Доброволците се ангажират с търсене на домове на животните. Освен това оказват помощ в лечението на животните, тъй като нашия бюджет специално за лечение, лекарства, за медикаменти е доста оскъден", каза за БНР д-р Михаела Тосева. 

Тя допълни, че често намират изоставени кучета в района на приюта:

"Оставяли са пред вратата. Връзват ги на оградата, носят ги в чували, доста често се случва. Имаме много изоставени животни.  Половината от тези, които са настанени в приюта са изоставени, другата половина са заловени по сигнали".  

Снимка: Мая Щърбанова
Росица Радева попада случайно в приюта в края на 2020 година и оттогава идва тук като доброволец, който да се грижи за настанените кучета, както и да търси техен постоянен дом.

"По сигнал една приятелка ми се обади, че прибрали едно куче, което е социално, дойдохме да го видим. Тосева каза, че няма нищо против да му намерим дом. Ние се обърнахме към организацията, защото в България повече ги взимат за синджир, а ние искаме да лежат по диваните. Затова се обърнахме към организацията, тя е немска организация, помага ни да намираме домове".
 
Десислава Георгиева, също доброволец в приюта, споделя, че общуването с животните за нея е много по-приятно, отколкото с хората и се чувства щастлива, когато помага на кучетата.

"Комуникацията ми с тях върви перфектно, за разлика от комуникацията ми с хората".

Илияна Ташева                           Снимка: Мая Щърбанова
Вече седем години Илияна Ташева всяка седмица е в приюта. По думите ѝ през последната година тя има все повече причини да бъде по-скоро оптимист по отношение на промяната в мисленето на хората и готовността им да бъдат съпричастни към безстопанствените животни.  

"Основното, което е в приюта, когато съм там, това е помагане в почистването, социализация, разходка на кучета, търсене на дарители".

Въпреки че сградата на Общинския приют е много стара и трудна за поддържане, засега няма възможност той да бъде преместен, но в новия бюджет ще бъдат заложени повече средства за животните, споделя директорът на приюта Християн Христов.

"Много голяма част от сградата ще бъде обновена, говоря за подовите настилки и за покривната конструкция, която цялата трябва да се демонтира и да се монтира нова с термопанели".

За съжаление, по-големият процент от осиновените животни намират своя постоянен дом в чужбина, докато българите все още сме по-скоро пасивни в това отношение и предпочитаме кученца, които се продават в зоомагазините и са породисти. А дали има разлика в любовта, с която домашните ни любимци ни даряват от това дали са породисти или не, отговорът е ясен - не, защото само те могат да обичат и да се отблагодаряват по своя си неподправен и толкова мил начин.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

В Павликени заработи общински приют за 100 бездомни кучета. Той ще приема потенциални осиновители и доброволци, които ще помагат за обгрижването и разхождането на животните.

Общински приют за безстопанствени кучета в Павликени е най-големият в област Велико Търново. Капацитетът е за 100 животни, за които са изградени 20 навеса, всеки от тях е оборудван с единични колибки, групирани в три двора. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Теодора Чамова: След вдишване на райски газ човек може да загуби съзнание

Употребата на райски газ преди шофиране е опасна, тъй като може да наруши концентрацията и да доведе до пътни инциденти – това разказа в интервю за предаването „Хора, пътища, автомобили“  проф. Теодора Чамова от Клиниката по нервни болести в университетската Александровска болница. По думите й през последните 10 години този газ все..

публикувано на 06.08.24 в 13:34

Ваня Стайкова: Здравословният секс е антидот на болестите

„Около 70 процента от гледаемостта на темите в канала „Попитайте Ваня“ идва от мъжката аудитория. Мъжете се интересуват най-много от теми за потентността, ерекцията и какво харесват жените в секса“. Това разказа в интервю за предаването „Летни нощи“ по Хоризонт Ваня Стайкова, приложен психолог и създател на Youtube канал за междуличностни и..

публикувано на 06.08.24 в 09:56

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47