От Българската хотелска и ресторантьорска асоциация (БХРА) настояват за спешна среща с премиера Кирил Петков. Поводът е искането на НАП голяма част от собствениците на заведения да върнат получените Covid помощи с начислени лихви.
От БХРА твърдят, че парите са отпускани при стриктно прилагане на критериите, наложени и контролирани от приходната агенция.
Според заместник-председателя на Асоциацията Златко Златанов, ако има нарушения, да се провери и приходната агенция, тъй като тя е администрирала и контролирала този процес „ако действително има нарушение, ние не искаме да си играем на балък и тарикат, да ги назоват кои са“.
От бранша не са съгласни „покрай сухото да гори и мокрото“.
Златко Златанов е и председател на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите за Велинград и Западните Родопи.
„Бяхме с много големи очаквания, с много голяма надежда, че всичко ще бъде коректно. Обаче сега сме в един омагьосан кръг, защото се правят такива действия, които ние седим и мислим защо се случва това, като няма никаква логика. За какво се правят ревизии, като са одобрени от комисии, одобрени са от представители на НАП? Защо е това нещо? Ние недоумяваме какво се е случило“, коментира Златанов пред БНР.
Собствениците на заведения подозират, че това е и начин за ограничаване на бизнеса до следващите програми за подпомагане с оглед на пандемията и високите сметки за ток и газ. От бранша смятат претенциите за връщане на пари за целенасочена акция, която цели да настрои обществото срещу бизнеса и да пречупи исканията за спешна намеса на държавата в сложната за всички ситуация.
„Голяма част са гласували за тях, почват в момента да ги мразят, защото не виждат логика във всичко това. Ако има злоупотреби, ако има нарушения, нека се уведоми обществото. Нека се докаже това и никой няма да гъгне. Нека да накажат виновните навсякъде. Но начинът, по който го правят, не е правилен“, каза още Златко Златанов.
Заради липсата на яснота бизнесът започва да се радикализира, предупреждават от ресторантьорския бранш.
„Всеки ден имаме съвещания онлайн. Всеки ден искат война, искат въстание, не може да си представите. Защото няма накъде. Няма мерки за подпомагане на бизнеса, реално нищо не сме получили, реално нищо. В момента бизнесът страда страшно много не от пандемията, а от цената на тока и на газа. (…)Едни са се предали, обявили са за продан. Други имат някаква мазнинка, която са я сложили някъде нещо да правят, няма да го правят, за да могат да издържат. С тези темпове, с които върви това нещо, аз казвам, че повече от два месеца в бранша никой няма да издържи.“
„Искаме среща с премиера, да видим какво му е в главата на него, как ги мисли той тези неща, той иска да ни съсипва“, посочи Златко Златанов.
„Не само нашият бранш, всичко е на колене“, категоричен е той.
„Всичко сега е мрак. Така туризъм не се прави.“
Над 13 и половина милиона лева финансова помощ са получили през миналата година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската война срещу Украйна. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в Плевен при откриването на 22-рото Международно пчеларско..
Първите плащания в сектор "Животновъдство" от Кампанията за директни плащания на земеделските стопани ще бъдат направени още този месец, обяви земеделският министър Георги Тахов пред ресорната парламентарна комисия: "Има прогноризуемост, към днешна дата. Има създаден на база за нормално протичане на кампанията, която предстои. През февруари..
Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март 2025 г. реши Отрасловият съвет към Министерството на образованието и науката. Допълва репортерът Андрей Борисов: За решението на съвета съобщи Диян Стаматов - председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. Във вторник от Синдиката на българските учители..
Временното примирие в Украйна е неприемливо за Москва, заяви говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова. "Временното примирие или, както мнозина казват, замразяванто на конфликта, са неприемливи. Те просто ще бъдат използвани от колективния Запада или отделни негови представители за укрепване на военния потенциал на..
На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината - децата не са ходили на училище или са допуснати много неизвинени отсъствия. 21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...
Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..
Окръжният съд в Кюстендил е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса, казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"