„Винаги се вълнувам, когато превеждам детска книга. До края ще твърдя, че най-добрите детски книги са написани от скандинавски писатели. Примерите са много, те са безброй“, каза Анюта Качева пред БНР.
„Елса Бесков е уникална личност. Не може да се каже дали е по-добра като художник или е по-добра като писател. Самата тя не може да каже какво се ражда първо – дали първо са илюстрациите или рисунките и след това идва текстът. Но тя е толкова запленена от невероятната скандинавска природа, че прави всичко възможно животът ѝ да се случва на места, където е близо до природата.“
Бесков е родена през 1874 година в Стокхолм. Умира на 79 години. Майка на шест момчета.
„Тя израства в един свят, доминиран от жените. Жени, които - говорим за края на 19 век, началото на 20 век – са били напълно независими, почти не е имало мъжка ръка, която да помага“, разказа още преводачът Анюта Качева.
Самата Елса завършва художествената академия в Стокхолм. Израснала е в среда с книги и започва да рисува от много малка, още преди да проговори. По-късно илюстрира и учебници, занимава се с музика.
Дебютът на Бесков е в края на 19 век с „Приказка за малката, прекрасна мила старица“, чийто прототип е бабата на авторката.
Издала е над 40 книги, преведени на повече от 50 езика, които вече са класика. Съчетава приказното с реалността. Централна тема в творчеството ѝ са взаимоотношенията между децата и възрастните.
„Тя изобразява щастливата домашна атмосфера в шведската провинция от края на 19-и и началото на 20 век. Може да се каже, че всичките ѝ книги вече са класика“, отбеляза Анюта Качева.
Децата на Джуджан, горското джудже, живеят дълбоко в корените на един стар бор. Те събират горски гъби и боровинки и се крият под мухоморките, когато вали. В гората малките се срещат с милите ѝ обитатели като катеричките и жабите, зайчетата и таралежа чичо Бодливко. Мама Сова им дава мъдри напътствия, а пък прилепът, който живее до езерото, дори ги вози на гърба си. Сред чудната гора живеят и магически същества като възстария трол и малките феи, които весело се реят на лунна светлина, посочват от издателство „Ентусиаст“, което предлага книгата на българските читатели.
Цялото интервю с Анюта Качева чуйте в звуковия файл.
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
" Световният ред, какъвто го познаваме , в България, в ЕС, в т.нар. Колективен Запад, вече не съществува. В момента се създава нов световен ред..