Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Чобанов: Прогнозата за инфлацията в Бюджет 2022 е подценена

Снимка: БГНЕС

"Инфлацията е един от сериозните проблеми на българската икономика, проблем, който засяга целия свят. Прогнозата в бюджета е доста подценена. Причината вероятно е, че подобни прогнози обикновено насочват очакванията, понякога умишлено се правят грешки, за да се успокои ситуацията, но ролята на независимия анализ е да покаже какво наистина смята, че ще се случи. Това правим и ние с нашата прогноза - темпът на инфлацията ще бъде 11,6% при 5,8% в бюджетната прогноза. Основанието ни за това е, че процесът продължава да се разгръща. Предстои повишаване на цени на комунални услуги". 

Това поясни пред БНР Димитър Чобанов, изследовател и част от авторския състав на доклада на Института за икономика и политика към УНСС. Според доклада ще има два пъти по-нисък ръст на икономическия растеж и два пъти по-висока инфлация в сравнение с тези, които са заложени в бюджета за тази година. 

По думите му в Бюджет 2022 има засилен социален елемент - "по отношение на някои групи ще има мерки, които биха смекчили силно влиянието на инфлацията, но за други хора всяко покачване на цените ще се отрази на покупателната им способност". 

"Мерките, които са насочени към облекчаване на инфлацията, съдействат процесът да продължи. Когато се предприеме индексиране на заплатите, което да компенсира вече повишените цени, то поражда допълнителна инфлация заради по-голямото потребление, което генерира. Така се получава спирала, при която всяка следваща стъпка подсилва този процес. Затова е трудно, когато започне такъв процес, той да бъде прекратен. Това зависи от външни фактори, от политиката на Европейската централна банка - дали ще повиши лихвените процеси в еврозоната. И това как ще се отрази на икономиката. Има риск при по-рязко покачване на лихвените проценти - от ситуация на висок растеж на цените и на положителен икономически растеж да се озовем в ситуация на криза". 

В предаването "Нещо повече" Чобанов подчерта, че от повече от 10 години банките печат сериозно пари и ефектът от това вече е видим - икономиката се съживява, но другият дълготраен процес е преходът към по-зелена икономика:  

"Вижда се, че в много от характеристиките този преход е сбъркан. Това идва отвън и се отразява и на българските пазари. Това, което малко ни спасява, е, че все още използваме източници на електроенергия като въглищата... Добивът на газ и петрол в ЕС е толкова силно ограничен вече, че не може да се разчита на собствени източници и трябва да се внася. Заради това виждаме рекордни цени на електроенергията, на природния газ. Това влияе върху процеса на възстановяване, защото големите разходи потискат икономическия растеж". 

И подчерта, че валутният борд е факторът, който пази българската икономика, затова не е необходимо да се премахва нещо, което работи добре. 

Интервюто с Димитър Чобанов можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Брегов

Иван Брегов: Прокуратурата отдавна е част от политическия живот и от изпълнителната власт

Прокуратурата много отдавна е част от политическия живот и от изпълнителната власт. Това заяви пред БНР Иван Брегов от Правната програма на Института за пазарна икономика. "Нормативно имаме една прокуратура, която е част от съдебната власт. Тя не дължи отчет пред обществото за работата си, получава добри бюджетни средства и се пази зад собствените..

публикувано на 07.05.24 в 12:00
Юлиан Попов

Юлиан Попов: Да се направи достъпа на Витоша платен за леки коли

Бих ограничил достъпа на автомобили на Витоша и увеличаването на ресурса за природните инвестиции за поддръжката на природата и цялата инфраструктура. Това би направил бившият екоминистър Юлиан Попов, ако от него зависеше решаването на проблемите в планината Витоша. "Трябва да се преосмисли статута на Витоша и в някаква форма да се..

публикувано на 07.05.24 в 11:59

"ЛЕВИЦАТА“ регистрира листата си за европейските избори в ЦИК

Коалиция "ЛЕВИЦАТА“ регистрира листата си за европейските избори в ЦИК. Според водача на листата Валери Жаблянов целта е да спечелят най-голям дял от доверието на левите избиратели. "Тръгваме с нагласата, че '"ЛЕВИЦАТА“ отразява в най-голяма степен очакванията на българското общество за достойно участие на България в Европейския съюз, за..

публикувано на 07.05.24 в 11:28

Фандъкова поема към законодателната власт с амбиция за развитие и стабилност

ГЕРБ-СДС регистрираха листата си в лидерския 25-ти многомандатен избирателен район София. Водач на листата е лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, а втора - бившият кмет на столицата Йорданка Фандъкова. Пред журналисти тя заяви, че поема към законодателната власт с амбицията за развитие и стабилност. "Водач на листата е нашият лидер г-н..

публикувано на 07.05.24 в 11:21
Хаджи Димитър Сливен

Откриват реставрираната къща на Хаджи Димитър в Сливен

На 10 май в Сливен ще бъде официално открита реставрираната къща на Хаджи Димитър по повод 184 години от рождението на войводата, съобщава БТА. Откриването е част от програмата на Майските дни на културата "Сливенски огньове", които започват от днес със запалване на символния огън. Къщата и още няколко емблематични за града..

публикувано на 07.05.24 в 11:19

За 3 години: ПП-ДБ увеличили подкрепата си в Разград, Кърджали и два от софийските избирателни района

Районите с най-голямо увеличение на гласовете за "Продължаваме промяната-Демократична България" през последните 3 години са Разград, Кърджали и два от софийските избирателни райони, а най-сериозни загуби коалицията регистрира в Монтана, Ямбол и Хасково. Данните са от изследване на  Института за развитие на публичната среда. От..

публикувано на 07.05.24 в 11:02
Наталия Григорова – психолог и председател на Българската Хънтингтън Асоциация

TimeHeroes "Героите" награди Наталия Григорова и Кристина Патева за Истории на доброто за 2023 г.

За ремонта на читалището в с. Малка Арда и за център за подкрепа на хора с рядката болест на Хънтингтън  TimeHeroes “Героите" награди Наталия Григорова и Кристина Патева. Двете "Истории на доброто през 2023 г." бяха отличени в традиционната класация за доброволчество.   "Аз съм родопчанка, израснала в община Баните, свързана съм със село..

публикувано на 07.05.24 в 11:01