Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ресорната комисия в НС одобри на първо четене Бюджет 2022, спорове за инфлацията и доходите

| обновено на 04.02.22 в 20:50
Заседание на бюджетната комисия на парламента, 4 февруари 2022 г.
Снимка: БГНЕС

Бюджетната комисия в парламента одобри на първо четене държавния бюджет за тази година. Очаква се между двете четения да бъдат направени редица промени.

Следващата седмица законопроектът ще бъде обсъден и в пленарната зала.

В спорове за инфлацията и доходите на населението премина първото четене на Бюджет 2022 година в ресорната парламентарна комисия.

Какво е равнището на инфлацията и как тя би стопила доходите на хората, особено на най-бедните, бе една от темите, които доведоха до остри реплики между бившия и настоящ финансов министър – Кирил Ананиев от ГЕРБ и Асен Василев от „Продължаваме промяната“.

„Този бюджет е проинфлационен колега, бъдете сигурни, който с обратна сила ще се върне върху естествено увеличаване на размера на инфлацията и оттам обедняването на българските граждани“, каза Кирил Ананиев.

„Това да кажем, че, вдигайки малко пенсиите или инвестирайки в социалните системи, ще доведе до инфлация и хората щели да обеднеят, извинете, но това е цинизъм“, каза Асен Василев.

Министърът подчерта, че ако не са Covid мерките, по-високите социални и капиталови разходи, бюджетът би бил на излишък.

Гуверньорът на БНБ Димитър Радев предупреди за нов цикъл в лихвената политика и съответното му отношение към дълговата политика:

„По отношение на лихвите очакването е, че сме на прага на промяна в тази политика, т.е. обръщане на лихвения цикъл, съответно оттегляне от тази политика на финансови стимули. Убеден съм, че това ще става много постепенно, но и плавно, без някакви сътресения. Но това ще има отражение, разбира се, и върху много неща, но също така и по отношение на цената на дълга и цената на финансирането на правителството. Това е нещо, което трябва да се вземе предвид.“

В проектобюджета за тази година е заложено поемане на нови задължения до 7,3 милиарда лева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16