Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

SARS-CoV- 2 по-много различни начини може да увреди нервната система

Проф. Иван Иванов: Нямаме информация SARS-CoV- 2 вирусът да остава в тялото много дълго

Университетската болница "Свети Георги" в Пловдив
Снимка: БГНЕС

"Виждаме различни видове поражения при децата с Covid- 19 - има и леки, има и тежки поражения, така че този вирус SARS- CoV- 2 по-много различни начини може да увреди нервната система", каза пред БНР проф. Иван Иванов от Клиниката по педиатрия и генетични болести -  УМБАЛ "Свети Георги", специален гост в рубриката на програма "Хоризонт" - " Covid-19 и ваксините: думата имат експертите".

"Може да има както имунни директни увреждания в острата фаза на инфекцията, така може да имаме тромбофилни усложнения по време на боледуването, а и след прекарана инфекция.

 Дали този вирус има прилики с варицела зостер вируса - има и прилики, и разлики. Логиката е, че ДНК вирусите, това са най-големите вируси, каквито са херпетичния и други, всички те имат особеността да остават дълго време в организма и да оставят дълги късни усложнения.

Приликата с варицела зостер вируса е, че и този причиняват ендотелна увреда. Затова и при леко прекарване на Covid- 19 може да се наблюдават инсулти или исхемични поражения, но при пациенти с различни тромботични състояния. Това е и основната причина за васкулити при децата и за инсулти - това е варицела зостер вируса.

Нямаме информация обаче SARS- CoV- 2 вируса да остава в тялото много дълго и да даде усложнения след години като варицела зостер вируса. Това, което остава от Covid, води до т.нар. цитокинова буря., до т.нар. Мултисистемен възпалителен синдром при децата", каза още проф. Иванов.

"При боледуване при децата те ставата отпаднали, бледи, изпотени, с повишена температура, тогава родителите търсят лекарска помощ.  Тогава се намират сред изследвания намалена помпена функция на сърцето, ехографски се установяват коронарити, изливи в перикарда, някои прояви като при болест на Кавазаки, като оток по клепачите, обрив по тялото. В този момент родителите трябва веднага да потърсят лекарска помощ.

Вече сме доста по-добре ориентирани в заболяването и доста успешно се справяме с него, винаги може да има изненади и тежки случаи, но засега нещата общо взето вървят добре", поясни проф. Иванов.

По думите му децата, хоспитализирани в момента в Клиниката са с Омикрон,  са предимно с висока температура, с оток на ларинкса, това са по-малките деца от няколко месеца до три -четири годишна възраст:

"Протича леко и нямаме сериозни и особено тежки случаи. С изключение при децата в рисковите групи - с високо кръвно или затлъстяване, или с редки болести", каза още специалистът.

Появата на Грип А ще усложнни ситуацията логистично да се намерят легла за всички деца, ако започне висока заболеваемост. Но предпазните мерки до момента ни пазят и от грипа, поясни проф. Иванов.


Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31