Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чудомировите герои ни напомнят колко сиво, лошо и затворено живеем

Снимка: Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“

Разрез на българската народопсихология предлага премиерният спектакъл по разкази на Чудомир великотърновския Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“. Тази вечер от 19 часа в старопрестолния град на сцената ще изгреят едни от най-емблематичните Чудомирови герои, за вдъхнат колорит, да завладеят с хумора на големия разказвач и с неговия езоповски език да провокират зрителите за отговор на въпроса защо не е отминало времето на Чудомировите разкази.

Неповторимата пъстрота на Чудомировата палитра от характери е събрана в спектакъла „Не сме от тях“, съставен от фейлетоните, разказите и рисунките на големия български разказвач и хуморист, споделя режисьорът и автор на сценичната версия на постановката Невена Митева: 

„Не сме от тях“ е само заглавие, то е едно обръщение към кака Сийка, която при нас присъства като образ, иначе при Чудомир няма такъв образ. Той е много нарицателно, а всъщност несъществуващ образ, но той се явява като едно обобщение на това – правим се на едно, а всъщност сме съвършено друго. Аз съм взела от много негови разкази отделни епизоди и особеното в този спектакъл е, че те не стоят като отделни парчета, а в тях има единен сюжет. Ние разказваме история с едно погребение. Започва от сутринта и свършва вечерта с една сватба. 

Време е хората да видят едни пъстри, колоритни, интересни образи на сцената. Да си дадат сметка колко сиво, лошо и затворено живеем в момента и че е нужно да се опитаме да направим живота си по-разнообразен, по-пъстър, че от нас самите зависи. Че сме загубили усета си за хумор, за закачка, за шега помежду си, за прошка, което е изключително важно в творчеството на Чудомир. В това представление героите непрекъснато си правят лоши шеги един на друг, но никога това не завършва лошо. Накрая винаги завършва с едно помирение, със сдобряване, с прошка, нещо, което загубихме във времето – умението да прощаваме, умението да продължим напред, да забравим отмъщението, което е една много лоша енергия, която съсипва хората. Това беше причината да направим това представление“. 

„Чушка, ако не люти, краставица ако не горчи, жена ако не гълчи и мъж ако не мълчи, де ще му излезе краят“, е една от незабравимите мъдрости на Чудомир, която присъства в спектакъла, разказва сценографката Лидия Каркеланова: 

Решението трябваше да не бъде битово. Искахме да бъде много цветно, много шарено. Изкоментирахме няколко символа, които да присъстват като цвят и като знак. Минахме през тиквите, но решихме, че тиквата не е чак толкова, не ни харесва да ни кажат – глупави като тикви, и затова стигнахме до лютата чушка като всичко, което можете да вкарате в символа лютата чушка. Затова е толкова цветно. Ще ни се да не сме от тях, тези, които са сивите, негативните. Ние сме цветни и шарени“. 

Творчеството на Чудомир и неговото популяризиране е лична кауза на режисьорката Невена Митева. Спектакълът „Не сме от тях“ на великотърновския театър е насочен не само към зрителите от средното поколение, които познават разказите му, но и към младата публика: 

„Тези юпита, които са много тясно профилирани и са еднакво облечени, еднакво изглеждат. Трябва да се замислим дали сме достатъчно интересни хора. Ние ставаме все по-безцветни и колкото по-добри специалисти в една тясна област ставаме, все повече стесняваме тези граници и извън тях като че ли няма колорит. Затова си мисля, че трябва да говорим от сцената“. 

Спектакълът по разказите на Чудомир е предизвикателство и към младите актьори в драматичната трупа на великотърновския театър. За своята героиня и как едно градско момиче пресъздава типичен образ на селската мома, споделя 23-годишната Никол Бойчева, изпълняваща ролята на събирателния образ Стана: 

„Много различна, много цветна, влюбена. Много е крайна като персонаж, доста по-крайна от мен. Много приятен процес да открия тази част в себе си, защото аз я притежавам, както всеки един от нас, просто си го имаме в кръвта. Беше много интересно за мен да почовъркам в себе си и да намеря Стана в цялата ѝ красота. Стана е крайна, дива и неподправена. Емоциите в нея бликат и няма спиране“.  

Един от най-незабравимите афоризми на Чудомир гласи: „Най-празният от нашите дни е оня, в който не сме се смели нито веднъж“. Смях и пълнота в делника дава спектакълът „Не сме от тях“, чиято премиера на великотърновска сцена е на 17 февруари от 19 часа, втората премиера е на 22 февруари. 

Снимки: Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“, Велико Търново


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26