Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спектакълът „Ефектът Галатея“ ще предизвика коментарите на зритерите и на 23 февруари

Петър Дундаков е създал музика специално за спектакъла

Спектакълът „Ефектът Галатея“ на Балет „Арабеск“
Снимка: Музикален театър

"Идеята за този спектакъл е на една прекрасна дама Ефемия Фард. Тя има пиеса "Ефектът Галатея". С нея ме свърза един бивш  танцьор от Балет "Арабеск", който отдавна е в Германия - Николай Матев",  каза за БНР хореографът Боряна Сечанова.

По думите ѝ "Ефектът Галатея" е психологически термин, защото отразява нашето усъвършенстване като произведение, творци.  

"То се връща в една изначална мисъл за това, че човек винаги е искал да направи нещо съвършено,  т.е. човекът на изкуството в ролята на твореца, Бога, който иска да създаде съвършеното създание около себе си", допълни в предаването "Графити по въздуха" Боряна Сечанова.

Спектакълът „Ефектът Галатея“ на Балет „Арабеск“  Снимка: Музикален театър

Сценографът Венелин Шурелов коментира за "Хоризонт":  

"Именно това е голямата отговорност - каква е съдбата на сътвореното. Ние създаваме подобие на себе си, двойници. Аз ги наричам културологични актьори. Всички тези отражения на човека, които отразяват неговата другост, отразяват неговите патологии, амбиции, копнежи, изкривявания, мутации, всичко тава е образ на нас самите. И ние, когато се ангажираме да вдъхнем живот на тези наши двойници, ние създаваме особени полета на триене, на противопоставяне, които обществото трудно понася.  Авторът винаги би следвало да има чувство за отговорност спрямо това, което създава и да се вгледа в неговата съдба".

Спектакълът „Ефектът Галатея“ на Балет „Арабеск“   Снимка: Музикален театър
По думите му съвременният художник е в позицията да създава обобщения на съвременността си, които обобщения, за да имат тежест, за да означават нещо за всички нас трябва да преминат през тази особена филтрация, която ни води до създаването на митове.

"Задача на всеки съвременен автор е да създава съвременна митология. Това е гаранция, че авторът  ще демонстрира способността си да обобщава, да анализира, да бъде социално рефлективен".

Спектакълът „Ефектът Галатея“ на Балет „Арабеск“   Снимка: Музикален театър
На 17 и 23 февруари от 19.00 часа на сцената на Музикалния театър в София е премиерата на спектакъла „Ефектът Галатея“ на Балет „Арабеск“. Музиката на Петър Дундаков е специално създадена за спектакъла „Ефектът Галатея“. Композиторът работи с Балет "Арабеск" и Боряна Сечанова за трети път.


Повече можете да чуете в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06
Дмитрий Юдин

Дмитрий Юдин - гост на Радиооркестъра за откриването на сезона

През месец юни диригентът Константин Илиевски съобщи в Цюрих името на пианиста, който ще солира на Симфоничния оркестър на БНР в първия концерт от новия творчески сезон – това е Дмитрий Юдин, 23-годишен руснак, който учи в Manhattan School of Music в Ню Йорк при именития кубински пианист и педагог Орасио Гутиерес.  Името на Юдин се появи в афиша..

публикувано на 26.09.24 в 14:44

"Всичко прелива". Етнобарок на Софийски музикални седмици

Етнобарок ще звучи на Софийски музикални седмици. Концертът е съвместен проект: "Единни в многообразието", с Белгийското председателство на ЕС. Ансамбълът включва Алон Сариел – барокова мандолина и лютня, Юрген де Бройн – лютня, Христина Белева - гъдулка за бароков концерт, Калина Андреева – вокал и контрабас, Ана Янкова – вокал, Борислав..

публикувано на 26.09.24 в 13:16
Ивайло Захариев

Ивайло Захариев повдигна завесата за сюжета на "Top Floor" пред БНР

Актьорът Ивайло Захариев е с голяма роля в продукцията на френския режисьор Жереми Минюи "Top Floor" или на български - "Последен етаж" . Актьорът е единственият българин във френската продукция . Коварната страна на социалните мрежи е основната тема, на които се спира филмът, а в центъра му е известна инфлуенсърка , която попада в..

публикувано на 25.09.24 в 12:15

Златин Цветков: Импровизаторът унищожава егото си, за да е в полза на другите

Най-изявените майстори в жанра на комедийната импровизация ще се включат в седмото издание на фестивала на комедийната импровизация 2024. Мотото на фестивала е "Дълбоко потапяне". "Това е фестивал, който е изцяло самостоятелно организиран. Около 80 души от чужбина идват специално за този фестивал. Нямаме никакво държавно финансиране, нито..

публикувано на 25.09.24 в 09:57