Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В България липсва едно от лекарствата за лечение на епилепсия

Заместник-министърът на здравеопазването доц. Петър Грибнев се ангажира да потърси решение

Деца с епилепсия
Снимка: Евелина Стоянова

"Когато се появи Петко с неговото заболяване стана мисия. Така се получи, че семейството ми се ангажира с много семейства, с които направихме Асоциацията и това вече е мисия, кауза, защото, когато живеем с това, виждаме проблемите по различен начин  и можеш да помогнеш и на други, което е много важно. Пътят е много труден, за всеки е труден по различен начин, но когато имаш човек с епилепсия или с друго увреждане в дома си, той става труден по различен начин", каза за БНР Веска Събева председател на Сдружение Асоциация на родителите на деца с епилепсия.

Детето на Веска Събева - Петко е прекарало много тежка инфекция от Covid-19.

Едно от лекарствата, необходимо за лечение на деца с епилепсия от два месеца липсва на пазара, допълни Събева:

"Фирмата е излязла от България, лекарството тя няма да го внася, тя няма да го дистрибутира, процесите се бавят. Лекарствата изчезват преди конкурса да е приключил, фирмата излиза и няма организация, няма фирма, която да поеме вкарването на тези лекарства, дистрибутирането".  

Изложба с рисунки на деца с епилепсия   Снимка: Евелина Стоянова

Доц. Петя Димова, председател на Българското дружество против епилепсия за пореден път алармира, че в България няма  основни медикаменти за лечение на това заболяване:

"Основно за децата, макар че се отнася за всички пациенти с епилепсия  - липсата на лекарства, които са животоспасяващи. Липсата на звено, което е специализирано с експертност за провеждане на кетогенна диета". 

Някои родители купуват необходимите лекарства от други държави:

"В повечето съседни държави ги има, което е абсурдно. В Сърбия, Турция, Македония дори в Румъния има налице повечето от тези медикаменти. Ние сме като остров на дефицит".
Заместник-министърът на здравеопазването доц. Петър Грибнев заяви: 

"Ще помоля Асоциацията и представителите на лекарите, които лекуват епилепсия да предоставят към Министерството на здравеопазването конкретно какво предлагат, какво няма и какво виждат, че може да се подобри, за да можем ние съответно да изискаме от нашите дирекции, които се занимават детайлно с информацията, защо липсват лекарствата, има ли наистина липса, какъв е точно проблема, за да може да бъде дадено решение".  

Евродепутатът Цветелина Пенкова каза:

"Аз съм техен представител и глас в Европейския парламент. Там има Сдружение, което с други колеги от различните държави- членки обменяме опит и даваме гласност на проблема. Понякога дори това е първата стъпка, защото, когато се види, че в България липсват лекарства, липсват центрове за работа с деца, липсва адекватно подпомагане за родителите и семействата, които ежедневно се сблъскват с този проблем, това дава основание както на нас като държава да поискаме допълнителна помощ от Европа, така и някакъв тласък на самите държавни институции на национално ниво да положат повече усилия в тази посока".     

Повече можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27