Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рада Бонева помага на националните отбори по природни науки

В нейния блог thriftsheep.com са публикуваи статии за предимството да се носят дрехи втора употреба

Рада Бонева
Снимка: личен архив

От седем години Рада Бонева е част от неправителствена организация, която помага на националните отбори по природни науки:

„Олимпиадите в науката са като олимпиадите в спорта и хем имат нещо общо, хем нямат нищо общо“, каза за БНР Рада Бонева.

Олимпиадите по природни науки се провеждат всяка година, а олимпиадите в сферата на спорта се провеждат на всеки четири години.

„Националните отбори се избират вследствие на целогодишни подготовки. Всяка година отборите са различни. За всяка наука бройките на хората са различни“, заяви Бонева за предаването "Нощен хоризонт".

Тя е автор на подкаста Радини Вълнения, който можете да намерите на нейния блог  - thriftsheep.com

Тя призна, че си купува дрехи втора употреба:

„Не всичко, което е в магазините за дрехи втора употреба са парцали … Можеш да откриеш стойностни неща от качествени материали. Една от основните причини е, че тези дрехи пристигат от държави с много висок стандарт на живот и дрехите, които стигат не са носени дълго време и вече са на издишване, а или са носени малко или са отпаднали от колекции с етикети и особено, ако идват от места с по-богати квартали се оказва, че са в много добро състояние, много естествени материали и можеш да се сдобиеш с нещо различно на достъпна цена, което не е малък фактор“, допълни за "Хоризонт“ Рада Бонева.

Рада Бонева      Снимка: личен архив

Преди няколко години тя е попаднала в склад за дрехи втора употреба.

60% от тази стока бива рециклирана, 40% отива за продажби – дали, защото дрехите не са годни или се дават за парцали в сервизи. Различни казуси има. Най-високото качество е за магазини онлайн“.

Рада Бонева                       Снимка: личен архив

Дрехите втора употреба с високо качество се продават в онлайн магазин. Някои от дрехите втора употреба се даряват на най-бедните хора в света. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празникът на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36