Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Рада Бонева помага на националните отбори по природни науки

В нейния блог thriftsheep.com са публикуваи статии за предимството да се носят дрехи втора употреба

Рада Бонева
Снимка: личен архив

От седем години Рада Бонева е част от неправителствена организация, която помага на националните отбори по природни науки:

„Олимпиадите в науката са като олимпиадите в спорта и хем имат нещо общо, хем нямат нищо общо“, каза за БНР Рада Бонева.

Олимпиадите по природни науки се провеждат всяка година, а олимпиадите в сферата на спорта се провеждат на всеки четири години.

„Националните отбори се избират вследствие на целогодишни подготовки. Всяка година отборите са различни. За всяка наука бройките на хората са различни“, заяви Бонева за предаването "Нощен хоризонт".

Тя е автор на подкаста Радини Вълнения, който можете да намерите на нейния блог  - thriftsheep.com

Тя призна, че си купува дрехи втора употреба:

„Не всичко, което е в магазините за дрехи втора употреба са парцали … Можеш да откриеш стойностни неща от качествени материали. Една от основните причини е, че тези дрехи пристигат от държави с много висок стандарт на живот и дрехите, които стигат не са носени дълго време и вече са на издишване, а или са носени малко или са отпаднали от колекции с етикети и особено, ако идват от места с по-богати квартали се оказва, че са в много добро състояние, много естествени материали и можеш да се сдобиеш с нещо различно на достъпна цена, което не е малък фактор“, допълни за "Хоризонт“ Рада Бонева.

Рада Бонева      Снимка: личен архив

Преди няколко години тя е попаднала в склад за дрехи втора употреба.

60% от тази стока бива рециклирана, 40% отива за продажби – дали, защото дрехите не са годни или се дават за парцали в сервизи. Различни казуси има. Най-високото качество е за магазини онлайн“.

Рада Бонева                       Снимка: личен архив

Дрехите втора употреба с високо качество се продават в онлайн магазин. Някои от дрехите втора употреба се даряват на най-бедните хора в света. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медици и пациенти призовават центърът за протонна терапия да бъде върнат в ПВУ

Проектът за изграждане на център за протонна терапия на онкоболни да бъде върнат в Националния план за възстановяване и устойчивост. За това призоваха медицински специалисти и пациентски организации, след като в сряда правителството гласува отпадане на проекта с одобрени 157 млн. лева европейско финансиране.  Хинков ще предложи центърът за протонна..

обновено на 01.10.23 в 08:48

Медицинският университет в София откри учебната си година

Над 1000 първокурсници присъстваха на церемонията по откриването на новата учебна година в Медицинския университет в София. Официални гости бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, кметът на София Йорданка Фандъкова и представители на академичната общност...

обновено на 01.10.23 в 06:02
полският премиер Матеуш Моравецки

Адам Ясер: За управляващите в Полша Киев е стратегически съперник в Централна и Източна Европа

"Не ни е нужна тази зърнена война", заяви тази седмица украинският външен министър Дмитро Кулеба относно продължаващия спор с един от най-близките съюзници на страната му - западната ѝ съседка Полша. Този спор може и да е показателен за границите на солидарността на полските националисти не само в предизборно време. След отпадането на..

публикувано на 30.09.23 в 11:25

Густав Гресел: Не започнем ли да помагаме, Армения ще загине

Европейският съюз трябва да се заеме спешно с укрепване на институциите и армията на Армения, за да не се повторят в южната част на страната събитията от Нагорни Карабах, препоръчва в интервю за БНР Густав Гресел от Европейския съвет за външна политика. Масовото бягство на жителите на Карабах в Армения от тази седмица е следствие и от факта, че..

публикувано на 30.09.23 в 10:20
Фани Цуракова, психиатър в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“

Фани Цуракова: Описвам това, което някога е било, в съчетание с това, което чувствам сега

"Когато за първи отидох в Париж, най-интересни ми бяха местата, които са описани от Виктор Югов "Клетниците" и на Богомил Райнов описанието на букинистите. Тогава ми станаха интересни онези неща, които са описани в големи литературни произведения или пък са свързани с известен автор", разказа за "Нощен Хоризонт" д-р Фани Цуракова. "Излет..

публикувано на 29.09.23 в 13:53
 Д-р Тихомир Мустаков

Д-р Тихомир Мустаков: Необходимо е медицината да има човешко лице

"Не случайно алергичните болести се водят психосоматични, тоест зависят и от състоянието и на физиката, и на писхиката на човека и затова се налага да лекуваме и двете страни на проблема, заяви за "Нощен Хоризонт" д-р Тихомир Мустаков, алерголог и педиатър, консултант. Алергологът беше част от 22 -ият форум на фондация "Медии, общество,..

публикувано на 29.09.23 в 12:50

Физическа активност + профилактика = добро сърдечно здраве

Мантрата "Талони няма" за този вид прегледи не важи , коментира в предаването "Хоризонт до обед" общопрактикуващият лекар д-р Николай Брънзалов, заместник-председател на Българския лекарски съюз. По думите му  пациентите остават учудени от набора изследвания и консултации  могат да получат дори когато се чувстват  здрави. Изследванията..

публикувано на 29.09.23 в 10:47