Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Гърдев: Навлизаме в най-кървавата фаза на войната

"България трябва да се стреми да се възстанови международната системата за сигурност"

Снимка: Иван Русланов

"Навлизаме в най-кървавата фаза на войната, затова преговорите са изключително важни. Дори да не са на по-ниско ниво и да няма индикация за приключване на конфликта. Вече в Украйна навлиза основната групировка, руската армия напредна, досега виждахме навлизането на предния отряд". 

Това заяви пред БНР международният експерт и дипломат Димитър Гърдев, председател на комисията по външна политика в 46-ото Народно събрание.

Според него на Киев ще му бъде даден ултиматум да се изтегли основното население, което Русия е правила и в Сирия.

"Това ще бъде един период от 1-2 дни, в които ще бъде дадена възможност цивилните граждани да напуснат града. Нямам никаква убеденост, че самите защитници ще освободят тези коридори, защото в Киев беше назначен генерал-губернатор, военен, който иззема властта на кмета Кличко. Този генерал-губернатор беше ръководител на Майдана през 2014 година. От двете страни има втвърдяване на позициите и една много голяма опасност за тотално кръвопролитие. Затова преговорите са изключително важни".

"Ще живеем в коренно различна обстановка с Русия. Това, което беше, няма да се върне назад. Това (инвазията в Украйна) е безспорна агресия", смята дипломатът. 

Той подчерта, че в Европа трябва да има някаква система за сигурност:

"ОССЕ е блокирана, последната седмица в ПАСЕ делегацията на русия беше блокирана. В ООН резолюцията, внесена от Запада, беше блокирана от Русия - с право на вето, и "въздържал се" Китай. И това е международната система за сигурност. Всички от механизмите ѝ се оказаха абсолютно неефективни. Това означава, че живеем в свят, в който нямаме спирачка пред една агресия, пред това една голяма държава, с военна мощ, да налага своята воля над всички останали".

Гърдев подчерта, че опасното за България е този прецедент да не бъде пренесен към една съседна държава, "където има един много неустойчив ръководител, който влиза от време на време в съюз с Русия, който говори, че трябва да има възстановяване на Османската империя":

"България трябва да се стреми да се възстанови системата за сигурност, за да имаме гаранция, че никой няма да решава с правото на силата какво ще се случва с по-малките държави".

По думите му Европа трябва да влезе в ролята си на самостоятелен играч в новата система за сигурност:

"В Европа също има ядрени държави, Франция развива ядрените си сили, независимо от НАТО". 

Международният експерт подчерта, че когато се говори за истински съюз между Русия и Китай, трябва да се наблюдава компонентата "военно-политически съюз", какъвто в момента не се случва.

Интервюто на Людмила Железова с Димитър Гърдев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03