Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 80 заглавия на 26-ото издание на София филм фест

| обновено на 10.03.22 в 07:26
2
Кадър от откриващия филм „Двете страни на острието“
Снимка: СФФ

На 10 март започва 26-ото издание на София филм фест, което ще предложи на зрителите над 80 заглавия. 

Анжел Вагенщайн ще получи наградата на София тази вечер в зала 1 на НДК, когато е откриването. През есента той ще навърши 100 години и чрез отличието ще бъде зачетен неговия принос към изкуството на киното. 

В партньорство с Гьоте-институт СФФ ще представи дигитално възстановено копие на шедьовъра „Звезди“ на режисьора Конрад Волф, по сценарий на Анжел Вагенщайн. Филмът е носител на Голямата награда на журито в Кан през 1959 година. 

София филм фест ще продължи до края на март и това издание отново ще заложи на хибридно представяне на своята програма. Част от филмите ще бъдат прожектирани в киносалоните, а тези с прожекции онлайн - ще бъдат достъпни до 30 април в платформата за организиране на онлайн фестивали Festival Scope/Shift 72. 

Освен филмите от конкурсната програма, екипът на София филм фест очаква и авторите на лентите, които да представят лично своите творби пред българската публика. Лех Майевски, Сърджан Драгоевич, Душан Милич и Радивое Андрич са само част от имената, които очакваме в България, каза директорът на фестивала Стефан Китанов. Анжел Вагенщайн

За 20-и път международно жури ще определи Голямата награда в конкурса за първи или втори игрален филм „София – град на киното”, съдържаща парична премия от 7000 евро, осигурена от Столична община.   

Председател на журито е режисьорката Иглика Трифонова, която ще получи и наградата на София за своя принос към изкуството на киното. 

Премиерно на фестивала ще бъдат прожектирани копродукциите с България „Мрак“ на Душан Милич и „Как се научих да летя?“ на Радивое Андрич. 

Сред българските заглавия с премиерни или специални прожекции са игралните „В сърцето на машината“ на Мартин Макариев, „Не те харесвам“ на Борислав Костов, както и няколко интересни документални творби – последният филм на Анна Петкова „Авантюриста“, спечелил „Златен ритон“ за документален филм, дебютният пълнометражен филм на Биляна Кирилова „Воев“, посветен на легендарния музикант, поет и артист Димитър Воев; най-новият филм на Костадин Бонев „Гео Милев в лабиринта на времето“ и филмът за група Фактор „Срещу времето“ на Росен Елезов. 

Традиционно филмите от фестивала ще бъдат показани не само пред българска публика. 

София филм фест в Пловдив ще бъде от 17 до 27 март, във Варна от 18 до 25 март, а юбилейното 20-то издание в Бургас ще стартира в последния ден от този месец. 

Репортажа на Светослава Кузманова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 
Клер Дени – режисьор на откриващия филм „Двете страни на острието“
Снимки: София филм фест

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради опасност от мълнии отлагат с два дни фестивала SOFIA LIGHTS. Билетите важат

С два дни се отлага началото на фестивала за имерсивни арт инсталации SOFIA LIGHTS, който ще се проведе в парк-музей "Врана". Това съобщи пред БНР Ясен Гешев от организаторите на събитието. Фестивалът трябваше да започне днес, но заради метеорологичните условия и опасността от падането на мълнии ще започне в събота сутрин и ще продължи..

публикувано на 25.07.24 в 11:18

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17