Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за оперната певица Мара Колева

Снимка с автограф на Мара Колева

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 100 години от рождението на една абсолютно непозната у нас българска оперна певица -  Мара Колева. Тя има престижна кариера през 50-те години в Европа, но никога не е гастролирала на родна сцена. И може би името й можеше да бъде напълно забравено, ако преди години, при гостуването си в България, известният оперен диригент Антонио Гуаданьо не беше донесъл грамофонни плочи с нейни записи. Така поне имаме бегла представа за нейния глас и възможности. Трудно се откриват и сведения за нейния живот и кариера.

Мара Колева е родена на 12 март 1922 г. в Долна Оряховица в музикално семейство - баща й е учител, майката - певица. Завършва Музикалната академия при вокалните педагози Мара Маринова Цибулка и Христо Бръмбаров, после заминава през 1941 г. с италианска стипендия, за да се усъвършенства в Римската академия „Санта Чечилия“. След две години е дебютът й в Римската опера - с ролята на Йенуфа от едноименната опера на Яначек. Насочва се към вагнеровия репертоар - пее Сента от „Летящият холандец“, Елза от „Лоенгрин“, Елизабет от „Танхойзер“, роли в тетралогията „Пръстенът на нибелунга“, но предизвиква овации и с ролите на Тоска, Манон Леско, Адриана Лекуврьор, пее героините на Моцарт, Росини, Масне и Вебер. 

Изявява се на сцените на много оперни театри на Италия: Рим, Торино, Палермо, Неапол, Болоня, Верона. Канят я и в други страни - Германия, Австрия, Англия, Египет, където  пее ролята на Аида. Защо не се говори за нея в този славен период на нейната кариера? По до болка познати причини: брат й се разболява, тя иска да му осигури лечение в Италия, но държавата не му позволява да замине. И той умира. Мара Колева скъсва всякакви връзки  в родината си и съответно я обявяват за “невъзвръщенка“, както беше прието тогава, т.е. не се позволяваше никаква информация за нея да бъде оповестена публично.

През 1963 година Колева, заедно със съпруга си арх. Любен Христов, който е известен сценограф, работещ в студиата на „Чинечита“, заминават за САЩ. След като участва в няколко спектакъла в операта в Далас тя се оттегля от кариерата си и през 1970 г. основава оперно студио в Ню Йорк, където дълги години подготвя млади певци. Не е известна датата на нейната смърт. 

Чуйте в звуковия файл изпълнение на Мара Колева, запазено в Златния фонд на БНР.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00