Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елисавета Белобрадова: Новият статут за временна закрила не минава през ДАБ

"Не е затормозяваща процедурата, по която бежанците от Украйна могат да го получат"

Елисавета Белобрадова
Снимка: БГНЕС

"Не е затормозяваща процедурата, по която бежанците от Украйна могат да получат статут за временна закрила. С него те моментално могат да получат достъп до трудовия пазар, дава им всички здравни права, които предвижда Европейската директивата, и им дава възможност за почти всички социални услуги, които българските граждани ползват, включително и асистиране от Бюрото по труда". 

Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от "Демократична България", като уточни, че пълната информация може да бъде намерена на сайта на Министерски съвет - на Единния портал за хора, засегнати от войната в Украйна.

Журналистката Зорница Йончеваприела в дома си майки с деца от Украйна, разказа, че гостите на семейството ѝ първо са потърсили начин да запишат децата си на уроци по български език:

"Те са изключително амбициозни да се справят сами, а не да чакат на някой друг. Проблемът, на който се натъкнахме като втора стъпка, е, че отивайки в Държавната агенция за бежанците, те ги върнаха и ги изпратиха в паспортните служби".

Белобрадова обясни, че ДАБ отговаря за института на международна закрила на бежанците и подчерта:

"ДАБ не успя да свърши през последните години никаква качествена работа по отношение на бежанците, пристигнали в България при статут на международна закрила. Новият статут за временна закрила вече не минава през ДАБ, а по следния път - в МВР, където издават документ, след това, ако искате да запишете детето си на детска градина или на училище - отивате в Районното управление по образование, където веднага правят индивидуален тест на детето, за да определят в кой клас и къде да бъде записано, след което отивате в РЗИ, където да му поставят всички ваксини, които му липсват, защото има големи разлики във ваксинационните календари на Украйна и на България. Тогава на детето му се предлага детска градина или училище, на родителите и на децата също им се предлагат и цялата социална помощ и здравно осигуряване по тази Директива".  

Според народната представителка проблем е възникнал от липсата на обяснение от страна на ДАБ, че двата статута за бежанците - за международна закрила и за временна закрила - са различни, което е довело до объркване на гражданите.

"Мислим усилено за промени в ръководството на ДАБ, но това е работа на изпълнителната власт, а не на законодателната", изтъкна Елисавета Белобрадова.

В предаването "Неделя 150" Зорница Йончева сподели, че съпругът ѝ се е върнал тази нощ от Украйна за пореден път, като отново е докарал деца и майки, бягащи от войната:

"В нашия дом са настанени три майки, те са сестри, заедно с техните общо 5 деца. На тези хора, които тази нощ Владо докара, наши приятели им предоставиха дом". 

По думите на журналистката служителите в институциите, работещи с пристигащите у нас бежанци от Украйна, са добронамерени, но може би "нямат ясно описани разпоредби какво трябва да вършат":

"Моят апел е институциите да направят всичко необходимо, за да стане ясно каква е процедурата за получаване на статут за временна закрила".

Интервюто на Диана Янкулова с Елисавета Белобрадова и Зорница Йончева в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Служебният премиер Димитър Главчев на посещение на ГКПП "Кулата"

Служебният премиер Димитър Главчев ще посети днес следобед  Граничния контролно-пропускателен пункт "Кулата", съобщиха от  пресслужбата на Министерски съвет, без да уточняват какъв е поводът за посещението му.  Проблемът с компрометираната  инфраструктура на един от най-натоварените ни гранични пунктове обаче е на път да намери решение...

публикувано на 22.11.24 в 08:30
Бившият главен прокурор на Флорида Пам Бонди.

Доналд Тръмп номинира Пам Бонди за главен прокурор на САЩ

Новоизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп номинира Памела (Пам) Бонди за главен прокурор, след като Мат Гейц, който беше първата му номинация - оттегли кандидатурата си, предаде Асошиейтед прес. Пам Бонди е бивш главен прокурор на Флорида и отдавнашен съюзник на Тръмп. Тя е председател на мозъчния тръст Институт за политика "Америка..

публикувано на 22.11.24 в 08:23
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурност Жозеп Борел

Борел на среща на организации на гражданското общество от Израел и Палестина в Кипър

Кипър е домакин на среща на организации на гражданското общество от Израел и Палестина. За участие в нея днес в Никозия пристига върховният представител по външната политика и сигурността на Европейския съюз Жозеп Борел. Двудневната визита в Кипър на Жозеп Борел е част от обиколката му в Близкия изток, като той идва на острова след..

публикувано на 22.11.24 в 08:22

Дмитро Кулеба: Украйна не се страхува от Путин

"Украйна не се страхува от Путин", заяви пред Скай нюз бившият външен министър на страната Дмитро Кулеба. Запитан колко е притеснен от съобщенията, че междуконтинентална ракета е била използвана срещу Украйна, Кулеба отговори: "Преживяхме толкова много ракетни атаки. Когато срещу теб са изстреляни 100 ракети и дрона за една нощ, това е не..

публикувано на 22.11.24 в 08:15

100 години от освещаването на патриаршеския храм-паметник "Свети Александър Невски"

У нас ще пристигнат делегации на всички поместни православни църкви по повод 100 години от освещаването на патриаршеския храм-паметник "Свети Александър Невски".  Празникът се отбелязва на 23 ноември, когато църквата почита паметта на Свети Александър Невски. Празнични богослужения ще бъдат отслужени днес и утре по повод 100 години от..

публикувано на 22.11.24 в 08:08
доц. Христо Орманджиев

Христо Орманджиев: Парламентарната криза е заложена с поправките в Конституцията

Измененията в Конституцията от декември 2023 г. създадоха в голяма степен невъзможност да се избере председател на Народното събрание . Това мнение изрази пред БНР доц. Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право  във Великотърновския университет. Тези промени не бяха удачни , смята той. Съгласие на народните представители..

публикувано на 22.11.24 в 07:59

Д-р Ирина Лазарова: Не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното

Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската асоциация по когнитивно-поведенческа психотерапия, преди утрешния Ден на психотерапията.  Хората се страхуват най-вече от това дали ще могат да реализират потенциала си, да реализират концепциите..

публикувано на 22.11.24 в 07:56