Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пазарът на труда и трудовите взаимоотношения в Израел по време на коронавирус

Има много свободни места и работници с ниски заплати

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Досега в Израел имаше три варианта на трудови взаимоотношения -  пряко наети работници, работници, наети чрез посреднически фирми, и хора на свободна практика. По време на пандемията се очерта и четвърти тип - хора, наети чрез Интернет платформа или апликации. Обсъждане на нови проекто-закони, които Covid-кризата изкара на дневен ред, събра специалисти по трудово право, икономика на труда, синдикалисти, депутати и представители на очертаващите се нов вид работници.

"Дългогодишни синдикални борби осигуриха добри условия на наемните работници. В тях се включват право на майчински, на отпуски, на болнични, на пенсия, осем часов работен ден и др. Така е в развитите страни. През всичкото време големите концерни се опитват да заобиколят тези предписани със закон разходи. Така се стига до наемането на работници на по-ниски позиции чрез посреднически фирми, които освен че получават проценти от заплатите, орязват част от социалните придобивки. За хората на свободна практика и тези минимални условия липсват. Но те са доволни, че поради естеството на професиите си, поне разполагат със свободно време. Но по време на локдауните заради пандемията, те бяха трудещите се, които не получиха компенсации заради невъзможността да упражняват труда си. В най-добрия случай, им бе отпуснат, за да оцелеят, заем с по-ниска лихва. Сега, тези заеми трябва да бъдат връщани. Но точно по време на след пандемията, особено голяма популярност получи нов вид наемни отношения- чрез платформа или апликация. При тях дори няма писмен договор и се рабати без никакви осигуровки - ден за ден. Няма ограничения в работното време. Заплаща се в края на деня. Няма гаранции, че на следващия ден ще има работа. Няма предварително планиране. Всеки е „на повикване“ и не разполага със свободното си време. При отказ, бива зачеркван от списъците. Заради липсата на медицински осигуровки, мнозина от работещите по този начин, не съобщаваха, че са били в досег с болни. По този начин биваха наемани шофьори, разносвачите на хранителни стоки, екскурзоводи, сервитьори и др. Този начин на наемане устройваше, по време на пандемията, студенти, хора на свободна практика, които в момента не могат да упражняват професията си, временно безработни и др. те смятат тази работа за времена. В нашите проучвания видяхме, че от години подобен начин на наемане е популярен в САЩ. Мнозина са мислили, че ще бъдат така само временно, а десетки години не са си намирали друга работа и са останали без пенсия и сами са си внасяли парите за здраве", каза за БНР проф. Гай Мундлаг завеждащ катедра по труда към Телавивския университет.
Разновидност на „платформата“ е наемане на високо квалифицирани работници с „глобално високо заплащане“. Прилагат го често адвокатските кантори, хай-тех фирмите, рекламните компании и др. Там договорите не са „за един ден“, а за определена поръчка, кампания, дело или др. Работният ден е произволно дълъг( особено във времето на пандемията, когато се е работело от вкъщи). Допълнително заплащане за ненормиран работен ден не се полага. Всяка форма на протест се санкционира с неподновяване на договора. Предпочита се наемане на по-млади хора, без претенции да израстване. Тази система обрича на безбрачие специалистите, които нямат време за личен живот или разрушава семействата, ако вече са създадени, защото парнтньорите( дори когато се работи от вкъщи) нямат физическо време да се видят. Въпреки минималното време за майчинство( според израелските закони- 3 м.) , жените на такива временни договори, които не искат да изгубят работата си, не ползват и него.

Време е за създаване на друг вид профсъюзи. Сегашните защитават с колективни договори най-вече работниците в предприятията-монополисти. Организираните работници намаляват. Някой трябва да се бори за правата за равна заплата и социални придобивки на хора, упражняващи еднаква професия, имащи еднаква квалификация и опит. Трудещите се от 21 век са всъщност незащитени.

Ефрат Райтан      Снимка: личен архив
Ефрат Райтан е от български произход. Тя е председател на комисията по труда и социалните въпроси в Кнесета. Първи мандат е депутат. Преди това е била телевизионна звезда, адвокат на свободна практика, наемен работник и съдружник в юридическа кантора. Била е и година и половина безработна, докато е следвала право.

"Мислех, че познавам всички варианти на трудови отношения. Но по време на голямата безработица при локдауните, се появи това наемане с платформа или апликация. В началото, го възприех като възможност много семейства да оцелеят финансово. Когато пандемията свърши, се опитахме да поставим и този начин на наемане в законовите рамки и да я приравним към наемните работници. Срещнахме съпротива както от работодателите, така и от работниците. Открити отношения с работодателите не се харесват на младите хора, които сега основно ползват този начин на труд. Вероятно това им помага да не плащат данъци. Не искат да бъдат причислени и към свободните професии, които сами си плащат осигуровки. Създадохме междуведомствена комисия в която влизат съществуващите синдикати и представили на 6-те министерства, които имат отношение към новия начин на трудови взаимоотношения.
Надавам се, че ще постигнем споразумение. Междувременно обстановката на пазара на труда в Израел се измени. Има много свободни места, най-вече за нискоквалифицирани и не особено добре заплатени работници. Няма желаещи. Предпочитат да не се обвързват с един работодател. В същото време инфлацията и скъпотията расте. Борбата ни, която се увенча с успех, е за вдигане на минималната заплата и всички плащания, свързани с нея. По-сериозна грижа са ни високо квалифицираните работници. Фондации се опитват да привлекат вниманието на имащите право на законодателна инициатива. Ако не се регулират отношенията работодател- високо квалифициран работник, има опасност от изтичане на знаещи и можещи млади хора. В същото време трябва  да се погрижим за демографията. Точно тези хора е добре да имат сигурност и време, за да създадат в родината си семейства и деца".

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18