Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Издателство „Български писател“ ще отбележи своя 75-годишен юбилей

През май за 100-тен път ще бъдат връчени годишните литературни награди

Новата книга на Анжела Димчева е „Под лазера на критика"

3
Боян Ангелов и Анжела Димчева
Снимка: Станислава Пирчева

„Тъй като пазарът е много наситен, тъй като няма цензура, което е хубаво, че няма цензура, но понякога цензурата в творческия процес е много важна, по-точно важна е автоцензурата“, каза БНР Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели, полиглот, д-р по философия към БАН.
Анжела Димчева     Снимка: Станислава Пирчева

Поетът и журналист Анжела Димчева коментира в предаването „Нощен хоризонт“, че няма автоцензура, защото в социалните мрежи всеки може да изразява мнението си и то с какъвто език иска:

„Наблюдавам това, което и Боян Ангелов каза, че хора с различни професии пробват перото си и добиват самочувствие и сила, че са писатели чрез социалните мрежи и чрез сайтове. Появиха се вече няколко автори, които издадоха книги, като вътре са нахвърляли свои мисли от Facebook. Директно постовете им във Facebook ги събират и ги издават в книга. Трябва да се каже на тези автори в кавички, че това не е писателско творчество“.

През май за 100-тен път ще бъдат връчени годишните литературни награди на Съюза на българските  писатели.

„Може би да ви потвърдя, че към Съюза на българските писатели ние съхранихме издателство „Български писател“, което тази година ще чества своя 75-годишен юбилей. Макар че от тези 75 години 30 години то непрекъснато фалира, непрекъснато е на ръба. Но така или иначе издателството издава по 50 книги годишно предимно на членове на Съюза на българските писатели“, допълни за „Хоризонт“ Боян Ангелов.

Боян Ангелов      Снимка: Станислава Пирчева

Той съобщи, че в навечерието на 24 май ще излязат от печат два поетични сборника:

"Единият е "Разказвачи 2021 година" и "Поети 2021". Това са традиционни поетични сборници, които всяка година излизат от издателство "Български писател". Издадохме няколко много добри стихосбирки".   

Новата книга на Анжела Димчева е сборникът „Под лазера на критика". В книгата са включени текстове за 55 автори.

"Най-възрастният, за когото съм писала е Михаил Тошков, следващият е Любомир Левчев, Николай Кънчев, Калин Донков, професор Кирил Топалов, Илко Минев, много поети от съвременните, които са известни и не толкова известни, защото аз не ги деля на малки и големи имена. За мен всички, които са написали дори и няколко стойностни стихотворения трябва да бъдат отбелязани по някакъв начин и аз това го правя", заяви Димчева.

Боян Ангелов е д-р по философия и социална педагогика, поет, литературен критик и литературен историк. През 1980 г. завършва специалностите философия и българска филология в СУ „Св. Климент Охридски“. Работил е като редактор и главен редактор в столични издания, в Министерството на културата, в Комитета за телевизия и радио, в БАН. Боян Ангелов е автор на 30 поетични книги на български език.

Анжела Димчева е родена в София. Поетеса, журналист, литературен критик. Магистър по специалности „Българска филология“, „Английски език“  от СУ „Св. Кл. Охридски“. Доктор по наукознание (УниБИТ) със защитена дисертация на тема: „Аксиология на общуването, систематичност и контрасти на общокултурните взаимодействия в контекста на Международните писателски форуми в България през ХХ и ХХІ век“.

Автор е на повече от 1500 публикации в 30 издания и на 10 книги в България и в чужбина.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53