Десетки цивилни, сред които и деца, загинаха при пряк ракетен удар срещу гара в източния украински град Краматорск, където хиляди очакваха евакуация към по-сигурно място. Нападанието последва руското изтегляне от северна Украйна, след което се очакват по-интензивни бойни действия в Донбас.
През последните дни гарата в Краматорск, намиращ се на 80 километра от отцепения Донецк, се е използвала като евакуационна точка за украинци от целия регион, предвид очакваната масирана руска офанзива на Изток. По информация на ББС, тази сутрин на гарата е имало над 1000 души, когато там падат две крилати ракети:
"Централната гара в Краматорск беше ударена от крилата ракета тип "Точка УЗ" с касетъчни муниции". До момента загиналите са 39, ранените - 83-ма", каза украинския областен управител на Донецк Павло Кириленко.
По последна информация потвърдените жертви вече са 50, а Русия и Украйна взаимно се обвиняват в изстрелването на ракетите. На останките от единия от снарядите личи надпис на руски - "Заради децата". Не става ясно заради кои деца е надписа и нападението, но сред жертвите му са и 5 непълнолетни.
Украинският президент Володимир Зеленски изтъкна, че в гарата е нямало разположени военни сили и нарече стореното "зло без граници":
"Това е обикновена гара в обикновен град в източната част на нашата страна. Ето така Русия идва да защитава Домбас. Така Русия идва да защитава руски говорящите хора".
То се случва след като Русия изтегли силите си от северната част на страната, предвид декларираните намерения да съсредоточи действията си в Донбас. Така украинските сили възвръщат контрола си върху области около големи градове като Суми, които бяха обект на обстрел в началото на войната. Увеличават се и информациите за цивилни жертви на руската окупация, като според Володимир Зеленски, при започналото разчистване на близкия до Киев град Бородянка е станало ясно, че случилото се там е по-ужасяващо от завареното в Буча.
Руското министерството на отбраната категорично отрече обвиненията, че носи отговорност за ракетното нападениеШвеция е освободила българския кораб "Вежен" и изключва възможността екипажът му умишлено да е прекъснал телекомуникационен кабел между нея и Латвия, предаде Ройтерс. "Разследването ясно показа, че не става дума за саботаж", гласи изявление на шведските прокурори, цитирано от Ройтерс. "Установено беше, че комбинация от метеорологични..
Ръководството на ПП свали политическото си доверие от кмета на пловдивския район "Северен" Венцислава Любенова. Решението е взето на заседание на Изпълнителния съвет на партията, на който е обсъдена работата на кметовете и общинските съветници, избрани с нейната листа. "Като изрази общо задоволство от работата на избраниците си по места,..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..
Швейцарското правило да се прилага и за повишение на максималната пенсия, която сега е 3400 лева - това е едно от исканията на КНСБ към правителството на Росен Желязков преди обсъждането на проектобюджета за 2025 година. Засега се предвижда увеличение на пенсиите от 1-и юли с между 8 и 9 процента, което обаче не засяга тавана на пенсиите. От..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави Василев, завършил Международни отношения в Бостънския университет, работил в Конгреса на САЩ, а по-късно и като главен експерт в кабинета на президента Румен Радев. " Не са намерили начин да..
Продължава сеизмичната активност на гръцкия остров Санторини. Туристите напускат. Местните жители стоят на открито, защото се страхуват от срутване на сгради. Много от туристите си промениха програмата за почивка - заминават от Санторини за други острови или се връщат в Атина, съобщават собствениците на хотели. Повечето от местните жители..
Преди повече от пет години в страната се заговори за нулевите договори и промяна в Кодекса на труда . Предложението дойде от страна на работодателите, но синдикатите изразиха бурно несъгласие и дискусията не продължи. Сега обаче представители на фирми за набиране на персонал отново повдигат въпроса . Работодателите в България отдавна..