Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десетки убити и над 100 ранени при ракетна атака по гарата на Краматорск

| обновено на 08.04.22 в 17:55
Снимка, предоставена от регионалната държавна администрация в Донецк, показва останките от ракета след ракетен удар по жп гарата в Краматорск, регион Донбас, Източна Украйна, 8 април 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Десетки са загиналите след ракетен удар срещу гара в украинския град Краматорск, от която стотици цивилни са се опитвали да се евакуират. Нападението съвпада с промени във военните действия, които се очаква да се съсредоточат в източната част на страната.

Украйна и Русия взаимно се обвиняват за нападението срещу гарата в Краматорск, който се намира на около 80 километра от контролирания от сепаратистите Донецк.

Руското министерството на отбраната категорично отрече обвиненията, че носи отговорност за ракетното нападение срещу железопътната гара в град Краматорск.

В официална позиция, публикувана на сайта на военното ведомство, се посочва, че “всички изявления на представителите на киевския националистически режим за извършена от Русия на 8 април ракетна атака по гарата в Краматорск са провокация и не отговарят на истината”.

В текста се подчертава, че тактическите ракети “Точка-У” се използват единствено от украинските въоръжени сили.

Около два часа след първоначалната реакция на сайта на министерството се появи ново съобщение.

В него пише, че по уточнени данни ударът по гарата в Краматорск е бил нанесен от ракетен дивизион на украинските въоръжени сили, разположен в района на селището Доброполие на 45 километра югозападно от града.

Целта била да се попречи на цивилното население да се евакуира, за да бъде използвано като жив щит на отбранителните позиции на украинската армия.

„Целта на нападението на киевския режим срещу железопътната гара в Краматорск е била да се наруши масовото изселване на жителите от града, за да бъдат използвани като „жив щит“ за защита на позициите на украинските въоръжени сили“, се казва в изявлението на Министерството на отбраната на Русия. 

От своя страна Киев приписва удара на руснаците, като президентът Володимир Зеленски изтъкна, че на гарата е имало само цивилни. Чрез нея в последните дни стотици жители на Краматорск и Донецкия регион се евакуират към по-спокойни части на Украйна.

И двете страни съобщават за над 30 цивилни жертви на удара. Според украинските власти, те са най-малко 39, сред които 4 деца, а ранените са 87, някои от които тежко.

Ударът в размирния източен регион последва информациите за пълно изтегляне на руските сили от северните части на страната и очакването, че те ще съсредоточат усилията си в боевете на изток, включително около отцепилите се Доценк, Луганск и обсадения Мариупол.

Украинският президент Владимир Зеленски окачестви Русия като "зло без граници" след ракетната атака в Краматорск:

"Те цинично унищожават цивилното население. Това е зло, което няма граници. И ако не бъде наказано, то никога няма да спре".

Зеленски заяви по-рано, че руските части се готвят да разположат тела на убити цивилни в Мариупол така, че да обвинят от своя страна украинската армия в зверствата.

Представители на украинските власти предупредиха, че руските войски се прегрупират за ново настъпление и че Москва планира да завземе колкото може повече територии в Донбас.

Всяко временно примирие с Русия е война, отложена за бъдещето, заяви от Киев президентският съветник Михайло Подоляк.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Развиващите се държави критикуваха споразумението от КОП29

Твърде малко и твърде късно - така голяма част от развиващите се държави критикуваха споразумението от 29-ата конференция за климата, която договри трикратно увеличение на финансирането за борба с последиците от климатичната криза.  Преговорите, които се проточиха повече от 30 часа след формалното приключване на програмата, доведоха до..

публикувано на 24.11.24 в 14:35

"Хизбула" обяви, че за първи път е извършила въздушен удар по изрелска военна база

Проиранската групировка "Хизбула" обяви, че за първи път е извършила въздушен удар по изрелска военна база. По базата в Южен Израел са изстреляни ракети и дронове, друг удар е насочен и по военна цел в Тел Авив, се казва в изявление на групировката, цитирано от агенция "Франс прес".  В същото време ливанската армия съобщи, че при израелски удар срещу..

публикувано на 24.11.24 в 14:23

Ескалира напрежението между сунити и шиити в Северозападен Пакистан

Ескалира напрежението между сунити и шиити в Северозападен Пакистан. При различни враждебни прояви от четвъртък досега са убити над 80  души и 156 са ранени, предаде "Франс прес", като цитира член на местната администрация. По негова информация в някои райони все още се чува стрелба. От снощи не са регистрирани нови случаи с убийства и пострадали. В..

публикувано на 24.11.24 в 14:16

В Кипър спасиха новородено тюленче монах

С мащабна операция по море и въздух в Кипър успешно бе спасено новородено, само на 10 дни, средиземноморско тюленче монах, което е представител на най-редкия морски бозайник в Европа, съобщиха днес от екоминистерството. Във важната мисия участваха министерства, специлизирани институти, полиция, доброволци, авиокомпания от две страни. Спасителната..

публикувано на 24.11.24 в 13:43

"Инсайт" пуска за безплатно ползване BgGPT

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии  към Софийския университет "Св. Климент Охридски" "Инсайт" (INSAIT) пуска от днес за безплатно и свободно ползване българския чат с изкуствен интелект - BgGPT. Екипът на проф. Мартин Вечев,основател на "Инсайт", направи демонстрация на възможностите на новата версия на BgGPT:..

публикувано на 24.11.24 в 13:06
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата

Няма бързо решение на проблема с безводието в България .  Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите, като уточни, че  има решения, които бързо могат да подобрят в малка степен ситуацията. " Водният сектор в страната е бил зарязан десетилетия и не се отнася само до недостиг на питейна вода в отделни населени места,..

публикувано на 24.11.24 в 12:58