Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младите хора в България не знаят какво е Холокост

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мнозина са наясно с факта, че по време на на Втората световна война българската държава успява да съхрани хилядите човешки животи на своите граждани от еврейски произход, въпреки силния натиск от страна на хитлериските военни съюзници. Това е една от най-достойните и човеколюбиви постъпки, извършени от държавни и обществени ръковидетели в мракобесните времена на войната.

В светлината на тази чувствителна тематика, Министерството на Външните работи участва в международен проект с норвежки партньори, чиято основна цел ще бъде изготвяне на национален план за борба с антисемитизма. Това обяви заместник-министър Велислава Петрова:

"Основна цел на проекта е изработването на Национален план за действие за борба с антисемитизма и опазване на еврейското наследство

Проектът е в съзвучие с традициите и постиженията на българското общество, с ангажиментите на България като активен член на Международния алианс "Възпоменание на Холокоста“ и с наскоро приетата стратегия за борба с антисемитизма. Нашите приятели от Норвегия предоставят финансиране и споделят опита си по тази важна за всички нас тема".

Първата част от реализирането на стратегията стъпва върху специално социологическо изследване за нагласите на българите към еврейската общност у нас.

Резултатите от изследването показват, че пред обществото ни стои едно сериозно предизвикателство - по-малко от 6% от младите хора в България имат познания за същността на Холокост и антисемитизма.

"Трябва да потърсим корените на този пропуск в образователната система, но да не хвърляме цялата вина само в тази посока". Това коментира в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Ангел Джонев, директор на Музея “Димитър Пешев” в Кюстендил: Ангел Джонев

"В България не съществува хомогенен разказ за спасяването на българските евреи. Това е тъжната истина. Има няколко прочита и повечето политически и обществени фактори парадират със собствен прочит на близкото минало, защото наистина говорим за събития, които са се случили преди около 70 години, тоест предполага се, че има още живи хора, които ако не са били преки участници, то са били наблюдатели на тези процеси, които са се случили тогава".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Цветомир Милошов и цялото интервю с Ангел Джонев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19