Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милка Василева: Недостигът на медсестри, акушерки, фелдшери и лекарски асистенти вече е критичен

Милка Василева
Снимка: Кирил Чобанов

Лекарски асистенти и фелдшери да могат да работят в детските ясли и яслените групи на детските градини - това предвижда нормативна промяна, предложена за обществено обсъждане.

Министерството на здравеопазването предлага изменението заради големия дефицит на специалисти с висше образование по специалностите медицинска сестра и акушерка, каквито се изискват за работа в детските ясли.

По данни на Столичната община и на други местни власти въпреки многобройните обяви за работа и повишаването на заплатите, през последните години не се наблюдава интерес у медицинските сестри и акушерки към работа в детска ясла. Затова и голям брой щатни длъжности в детските ясли за медицински сестри и акушерки са заети от навършили пенсионна възраст.

Насоките на развитие на здравеопазването през последните години подсказваха, че недостигът на медицински сестри, акушерки, фелдшери и лекарски асистенти ще стане критичен и това се случи, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Милка Василева от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. По думите ѝ наредбата се опитва да помогне за справяне с кадровия дефицит, но единици ще бъдат тези, които ще отидат да работят в детска ясла.

Около 8 хиляди медицински сестри и акушерки са заети в ясленото дело, в училищното и детското здравеопазване като цяло, уточни Василева.

за тези около 8 хиляди души не се намериха възможности заплатите да бъдат достойно увеличени през годините, така че медицински сестри и акушерки да бъдат мотивирани да работят в тази прекрасна сфера на българското здравеопазване."

Според Милка Василева лекарските асистенти и фелдшерите биха били по-полезни в системата на спешната медицинска помощ.

"Разбира се, те ще бъдат полезни и в детските ясли. Не възразяваме на това решение на министерството."

Снимка: БГНЕС

Нормативната промяна няма да реши проблема с недостига на персонал в детските ясли, тъй като в страната има 2 хиляди медицински фелдшери на възраст над 58 години и само около 40 новодипломирани лекарски асистенти, поясни Василева.

Тя припомни, че от десет години от организацията призовават за "драматични промени", за да може работещите в българското здравеопазване да останат в България и да се мотивират млади хора да учат за тези професии.

"От медицинските университети излизат около 500 медицински сестри и около 150 акушерки годишно, което е крайно недостатъчно."

Милка Василева очерта най-тежката прогноза: ако напуснат служители на детските ясли и градини в пенсионна възраст, "няма кой да се грижи за нашите деца".

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джулиан Асандж напуска съда в Сайпан, 26 юни 2024 г.

Джулиан Асандж напусна съда като свободен човек

Основателят на "Уикилийкс" Джулиан Асандж се призна за виновен пред американски съд за получаване и публикуване на американски военни тайни, след като сключи сделка с прокуратурата, която му гарантира свободата. Делото срещу Джулиан Асандж беше гледано в Сайпан - столицата на малката островна американска територия Северни Мариански острови,..

публикувано на 26.06.24 в 07:35
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23
карта на математика Петър Бакалов

Математик създаде карта, сочеща местата, където би могло да се е осъществило купуване на гласове

МВР и прокуратурата трябва да обърнат внимание на данните от ЦИК. За това призова математикът Петър Бакалов.  Той е автор на интерактивна карта , която показва интересни процеси в избирателната активност. "На тези избори виждаме, че ГЕРБ средно спадат, но има малки населени места, където те се качват с пъти. Изпъкват такива като село..

публикувано на 21.06.24 в 08:31
Доц. Костадин Нушев

Костадин Нушев: При избора на патриарх могат да се възпроизведат групите, обособили се при вота за Сливенски митрополит

При избора на Сливенски митрополит се обособиха групи в Светия синод, които може да се очаква да се възпроизведат и при избора на патриарх . Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Още един митрополит иска да бъде изключен от списъка с възможните..

публикувано на 20.06.24 в 17:50