Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музикално-археографска експедиция открива и съхранява анонимни църковни напеви

Даниел Иванов е ръководител на експедицията, в която участва и Кристиан Стратев

Даниел Иванов и Кристиан Стратев
Снимка: Кармен Манукян

„Имахме честта и привилегията да участваме в богослуженията, посветени на Светите братя Кирил и Методий през месец май, които миналата година бяха изключително специални. Казвам специални, защото за първи път се даде позволение с благословията на папството в базиликата „Сан Клементе“ богослужението да се проведе на български език. За първи път, откакто Светите братя Кирил и Методий са водили тези богослужения на славянски език. Това беше изключително вълнуващо, защото нашият ансамбъл бе поканен, избран да изпълни тази божествена литургия заедно със Средно и Западноевропейския митрополит Антоний“, каза за БНР Даниел Иванов, диригент на хоровите състави към Националната гимназия за древни езици и култури "Св. Константин Кирил Философ".
Даниел Иванов         Снимка: Мартин Василев

Ансамбъл "Елици" е изпълнил тропара на Св. Кирил Славянобългарски на гроба на светеца в подземията на Базиликата "Сан Клементе" в Рим през месец май 2021.

„За мен беше уникално преживяване, защото ние като миряни сме свикнали да бъдем от другата страна на литургията. По друг начин се усеща това съпреживяване, когато ти съучастваш в самото извършване на литургията, а и освен това успяхме да изпълним тропара на самия гроб на нашия предтеча, което беше много силно преживяване“, допълни за предаването „Нощен хоризонт“ Кристиан Стратев - изпълнител във Вокален ансамбъл "Елици" и участник в музикално-археографските експедиции. Той е студент в специалност "Балканистика" в Софийския университет "Свети Климент Охридски".

Кристиан Стратев заяви, че православието за него е неизчерпаем кладенец, в който ние можем да се потапяме безкрайно много.

"Нашата гимназия има своя дан за това потапяне. Това според мен е и природна даденост. Има хора за всичко, но със сигурност тя дава едно много по-добро познание".

Даниел Иванов е ръководител на музикално-археографска експедиция, с която ежегодно пътуват из България, за да открият, запишат и съхранят анонимни църковни напеви и народни песни, които не са записани в сборници, а се помнят и предават от уста на уста. В архива с музикални находки имат над 2500 записани мелодии, част от тях изпълняват на своите концерти в страната и чужбина.

"Ние търсим пластове старинна музика, ние не търсим музика, която в днешно време се пише или музика, която е написана през последните 50-60 години. Това е музика, която се е предавала от уста на уста. Срещали сме много свещеници, които от своите бащи и своите дядовци са научавали песнопения, които те са пеели - било то повлияни от фолклора на дадения регион, било то донесени отвън от друга държава. Имаме и случаи на песнопения, кооито хората сами са си ги съчинили", заяви  Даниел Иванов.  

Даниел Иванов е завършил Националната гимназия за древни езици и култури. Посвещава висшето си образование на няколко специалности – Педагогика на обучението по музика в Националната музикална академия „Панчо Владигеров”, "Теология" и "Културно наследство" в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Изпълнител на българска традиционна музика (църковни песнопения и народни песни).

Той е диригент на хоровите състави към Класическата гимназия "Св. Константин Кирил Философ", които на 11-ти май тази година навършват 40 години от своето основаване. Мъжки хоров състав, който изпълнява старинна църковна и възрожденска музика, и Девически хоров състав, който изпълнява автентичен и обработен фолклор.

Даниел Иванов е диригент и основател на Вокален ансамбъл "Елици", състав на завършили възпитаници на Класическата гимназия. Ансамбълът има 12-годишна творческа дейност и участва на различни сцени, както в страната, така и в чужбина. 

Иванов е преподавател по музика и заместник-директор "Художествено-творческа дейност" в Класическата гимназия (НГДЕК). 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26

"Космически концерт на Джейкъб Колиър и "Мистерията на българските гласове" на 11 юли

Остават броени часове до първия съвместен концерт на мултиинструменталиста и носител на 6 награди „Грами“ Джейкъб Колиър и световно известния български хор „Мистерията на българските гласове“ - на 11 юли в зала 1 на НДК.   " С него много лесно се общува, когато влезе, усмихва се, прегръща те и казва: „О, най-после да се видим на живо". Изведнъж..

публикувано на 10.07.24 в 12:28

"Неравноделната душа" с прожекция-специално събитие на 12 юли в "Одеон"

Прожекция-специално събитие на документалния филм "Неравноделната душа" се подготвя във Филмотечно кино "Одеон" - на 12 юли от 18:00 часа.  Пълнометраженият документален дебют на София Стойчева – сценарист и режисьор на филма, е емоционален разказ за хора от различни националности, които, без да имат родови връзки на Балканите, посвещават години..

публикувано на 09.07.24 в 17:25
Димитър Драганов

Как себепознанието може да се превърне в мощен инструмент за преодоляване на трудностите

В свят, изпълнен с предизвикателства и неочаквани обрати, често се оказваме изправени пред изпитания, които ни карат да се чувстваме сами и безнадеждни . Но точно в тези моменти, когато сме на "дъното на пъкъла", можем да открием вътрешната си сила и да излезем по-силни от всякога. Разказваме за това как да изградим спокойствие, когато останем сами..

публикувано на 09.07.24 в 16:47

Израелският китарист Мишел Сахрауи ще открие "Банско Джаз Фестивал"

Израелският китарист Мишел Сахрауи ще бъде гост на "Банско Джаз Фестивал". Той ще открие предстоящото издание с концерт на 3-ти август заедно със своето трио - Мишел Сахрауи (китара), Йонатан Коен (бас) и Шир Гинот (барабани).  Сахрауи е китарист и композитор от Назарет, Израел. Когато е на 19 години, взема уроци по китара. През 1995 г. се..

публикувано на 09.07.24 в 16:35